Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski o ujednoliceniu portu ładowania dla wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych

4 października 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski o ujednoliceniu portu ładowania dla wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych

W czasie trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat ujednolicenia portu ładowania dla wszystkich małych urządzeń elektronicznych. W dyskusji wziął udział m.in. europoseł Kosma Złotowski, który w imieniu grupy EKR pracował nad tymi regulacjami.

Polski polityk zauważył, że Europejczycy mają w swoich domach, kieszeniach czy plecakach coraz więcej przenośnych urządzeń elektronicznych. „To już nie tylko smartfony, ale także tablety, czytniki książek elektronicznych czy laptopy.”- wyliczał Złotowski i podkreślał, że dzięki ujednoliceniu standardu ładowania korzystanie z tych urządzeń będzie łatwiejsze, tańsze i pozwoli ograniczyć produkcję elektrośmieci i zużycie rzadkich metali.

Eurodeputowany przypomniał, że grupa EKR od początku wspierała ten projekt i popierała rozszerzanie listy urządzeń, które będą wyposażone w gniazdo USB-C. „Zwracaliśmy także uwagę, że konsumenci muszą być odpowiednio poinformowani, że wspólny port ładowania nie oznacza, że ta sama ładowarka będzie idealna dla każdego urządzenia.” -  zaznaczył Kosma Złotowski i wyraził przekonanie, że zaproponowany przez grupę EKR system oznaczeń graficznych, który Komisja ma zaprojektować, pomoże nabyć ładowarkę najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom. Polityk PiS podkreślił również, że klienci jak najdłużej powinni mieć możliwość wyboru czy chcą kupić nowe urządzenie z ładowarką czy bez.

 Rozumiemy także, że prace badawcze nad bardziej wydajnymi technologiami ładowania, także bezprzewodowego, muszą być kontynuowane. Oczekujemy, że Komisja będzie śledzić i wspierać innowacje w tym zakresie.- podsumował Kosma Złotowski.