Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: UE musi stać się rzeczywistą przestrzenią swobodnej wymiany danych

6 kwietnia 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: UE musi stać się rzeczywistą przestrzenią swobodnej wymiany danych

Dziś w Strasburgu Parlament Europejski dyskutował na temat aktu w sprawie zarządzania danymi. W debacie głos zabrał eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Polski polityk mówił, że rozwój jednolitego rynku cyfrowego nie jest możliwy bez otwarcia dostępu do dużych zbiorów danych, które są podstawą tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Dodał, że ma to szczególne znaczenie w przypadku małych i średnich firm, które napotykają największe bariery w tym obszarze.

„Organy administracji i instytucje publiczne dysponują ogromnymi zbiorami danych, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w gospodarce” – powiedział eurodeputowany i stwierdził, że państwa członkowskie powinny te zbiory otwierać, oczywiście z poszanowaniem zasad ochrony danych wrażliwych i danych osobowych. „Działania i osiągnięcia polskiego rządu w tym zakresie są przykładem, że można robić to skutecznie i bezpiecznie” - podkreślił.

Jak mówił Złotowski, Unia Europejska, żeby być konkurencyjna na świecie, musi stać się rzeczywistą przestrzenią swobodnej wymiany danych. „Tylko w ten sposób możemy wykorzystać nasz potencjał w globalnym wyścigu technologicznym z korzyścią dla europejskich konsumentów i przedsiębiorców” – podsumował europoseł.