Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: W centrum transformacji cyfrowej musi zawsze znajdować się człowiek!

19 października 2020 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: W centrum transformacji cyfrowej musi zawsze znajdować się człowiek!

Dziś podczas pierwszego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce wspólna debata dotycząca usług cyfrowych i sztucznej inteligencji. W imieniu grupy EKR głos zabrał eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Polski Polityk mówił, że tworzenie regulacji prawnych w obszarze nowych technologii to wyścig z czasem. Według eurodeputowanego innowacyjne systemy, które wymykają się standardowym definicjom budzą ogromne nadzieje, ale także liczne społeczne obawy. „Dlatego w centrum transformacji cyfrowej musi zawsze znajdować się człowiek, jego godność i prawa. Nie może on być traktowany jako nieświadomy, bierny użytkownik lub co gorsza wyłącznie jako źródło danych” - powiedział. Polski polityk stwierdził, że pełne wykorzystanie potencjału rewolucji cyfrowej będzie możliwe tylko jeśli właściwie i transparentnie zdefiniowane zostaną szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą pełna automatyzacja wielu dziedzin życia.

„Żadna technologia nie jest niezwodna. Zmiana istniejących przepisów w takich obszarach jak egzekwowanie odpowiedzialności za wypadki i awarie wywołane przez systemy oparte o sztuczną inteligencję jest konieczna” - powiedział europoseł i dodał, że  proces dochodzenia roszczeń i odszkodowań musi być przejrzysty, a identyfikacja podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę zadośćuczynienia nie może stanowić problemu. „Obowiązki w tym zakresie należy rozłożyć adekwatnie do zdolności do kontrolowania ryzyka przez producentów, operatorów i użytkowników systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję. To bardzo istotne przy tworzeniu właściwych produktów ubezpieczeniowych, np. dla pojazdów autonomicznych” - zauważył Złotowski i wyraził nadzieję na przychylenie się Komisji do rekomendacji PE.