Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski w debacie z okazji 30 rocznicy utworzenia jednolitego rynku

16 stycznia 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski w debacie z okazji 30 rocznicy utworzenia jednolitego rynku

Dziś w Strasburgu podczas sesji plenarnej europarlamentu miała miejsce debata z okazji 30 rocznicy utworzenia jednolitego rynku. Głos w dyskusji zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.

Polski polityk mówił, że Unia Europejska to przede wszystkim organizacja o celach gospodarczych, której jednolity rynek jest najważniejszym osiągnięciem. "Pozbawiony zbędnych barier handel towarami i usługami to jednak nadal ideał, do którego musimy dążyć" – stwierdził.

Europoseł PiS przypomniał przyjęty w ubiegłym roku przez Parlament Europejski raport jego autorstwa, w którym zostały przedstawione problemy wymagające szczególnego i pilnego zaangażowania Komisji. "Kryzys wywołany pandemią, czy inflacja, które dotknęły nas wszystkich, mogą wzmocnić tendencje protekcjonistyczne, które od lat są już wyraźnie widoczne" – zaznaczył. Jak wskazał, dla swobodnego przepływu usług wyzwaniem są zbędne kontrole, nieadekwatne kary czy utrudnianie przez lokalne organy administracji prowadzenia działalności przez firmy zagraniczne, także małe i średnie.

"Również na jednolitym rynku cyfrowym, a zwłaszcza w handlu internetowym, istnieją bariery, które utrudniają życie MŚP i konsumentom" – dodał Złotowski.

Poseł do PE wyraził nadzieję, że ta rocznica będzie okazją do konstruktywnej refleksji nad tym, co jeszcze należy zrobić, żeby jednolity rynek działał lepiej.