Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Węzeł transportowy Bydgoszcz spełnia wszystkie warunki by znaleźć się w sieci bazowej TEN-T

19 stycznia 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Węzeł transportowy Bydgoszcz spełnia wszystkie warunki by znaleźć się w sieci bazowej TEN-T

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata na temat przeglądu wytycznych dotyczących transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) w związku z planowaną rewizją. W imieniu grupy EKR głos zabrał europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

"Łączenie potencjału różnych środków transportu to większa wydajność oraz niższe koszty. Rewizja Transeuropejskiej Sieci Transportowej jest doskonałą okazją do położenia większego nacisku na rozwój infrastruktury multimodalnej" – zauważył europoseł i podkreślił, że realizacja tego celu wymaga nie tylko ukończenia rozpoczętych już inwestycji, ale także wsparcia dla projektów, które niezasłużenie miały do tej pory niższy priorytet.

"Jestem przekonany, że węzeł transportowy Bydgoszcz, który jest dzisiaj częścią sieci uzupełniającej, spełnia wszystkie warunki, aby w ramach planowanej rewizji TEN-T stać się ważnym elementem sieci bazowej. Istniejące i budowane w pobliżu Bydgoszczy szlaki kolejowe, drogowe oraz lotnisko uzupełni Terminal Intermodalny w Emilianowie. Mam nadzieję, że Komisja dostrzega wynikające z tego nowe możliwości." – mówił Złotowski.

Europoseł PiS postulował także o wpisanie do sieci bazowej szlaku drogowego Via Carpatia. "Od wielu lat konsekwentnie zabiega o to podkarpacki europoseł Tomasz Poręba" – dodał Złotowski. Jak podkreślił, dla wysuniętych najdalej na wschód regionów UE ta droga jest szansą na rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy.

W opinii Złotowskiego realizowany przez polski rząd projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego "Solidarność" również powinien znaleźć się w zrewidowanej sieci TEN-T. "CPK to nie tylko lotnisko, ale także program inwestycji kolejowych i nowoczesny pasażerski węzeł multimodalny, który z pewnością zasługuje na uwagę Komisji i wsparcie finansowe" - wyjaśniał.