Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Wymagania administracyjne dla małych i średnich firm i wynikające z tego koszty muszą być ograniczone do minimum

15 września 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Wymagania administracyjne dla małych i średnich firm i wynikające z tego koszty muszą być ograniczone do minimum

Dziś w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu, miała miejsce debata pt. "Stan Unii MŚP". Głos w niej zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.

Eurodeputowany podkreślił, że małe i średnie firmy są szkieletem europejskiej gospodarki prawie we wszystkich jej sektorach. "Także w obszarze cyfryzacji, o czym często zapominamy" - przypomniał. Jak dodał, to również ogromna liczba firm rodzinnych, które zasługują na szczególną uwagę.

Złotowski zauważył, że niestety mimo deklaracji, które często padają w sali plenarnej, sytuacja MŚP po pandemii a także w obliczu rosnących cen energii stałe się pogarsza. "Ponadto ich aktywność na jednolitym rynku ograniczają zbędne bariery pozataryfowe i protekcjonizm, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy transportowe, czy przedsiębiorstwa oferujące drobne usługi" - stwierdził.

Eurodeputowany mówił, że wielu przedsiębiorców nie radzi sobie z piętrzącą się biurokracją oraz zbyt skomplikowanym mechanizmem pozyskiwania funduszy europejskich, co uniemożliwia im szybkie dostosowanie się do wymagań gospodarki cyfrowej.

"Projektując nowe przepisy musimy zwracać większą uwagę na te kwestie" – podkreślił Złotowski wskazując, że MŚP będą tworzyć innowacyjne produkty i usługi, jeśli będą miały stworzone odpowiednie warunki. "Pracując nad aktem w sprawie sztucznej inteligencji (AI Act) czy aktem w sprawie danych (Data Act) powinniśmy o tym szczególnie pamiętać i ograniczyć wymagania administracyjne dla małych i średnich firm i wynikające z tego koszty do minimum" - apelował.    

Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w UE. W 2015 r., nieco mniej niż 23 mln MŚP wytworzyło 3,9 bilionów EUR w wartości dodanej oraz zatrudniło 90 mln osób, stanowiąc podstawę ducha przedsiębiorczości i innowacji, które mają zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności przedsiębiorstw unijnych. Celem polityki unijnej w zakresie MŚP jest zagwarantowanie, że polityka i działania UE będą przyjazne dla małych przedsiębiorstw oraz będą sprawiały, że Europa stanie się atrakcyjniejszym miejscem pod względem zakładania spółek i prowadzenia działalności gospodarczej.

(za: https://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/63/male-i-srednie-przedsiebiorstw)