Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Zaproponowany kalendarz zwiększania udziału zrównoważonych paliw lotniczych przez linie lotnicze jest oderwany od realiów gospodarczych i społecznych

7 lipca 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Zaproponowany kalendarz zwiększania udziału zrównoważonych paliw lotniczych przez linie lotnicze jest oderwany od realiów gospodarczych i społecznych

Dziś w Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej europarlamentu, miała miejsce debata nad sprawozdaniem dotyczącym zrównoważonych paliw lotniczych (inicjatywy ReFuelEU Aviation) - zaawansowanych biopaliw i paliw elektrycznych - które w założeniu mają przyczynić się do znacznego ograniczenia emisji lotniczych i pomóc w osiągnięciu celów UE w dziedzinie klimatu. Głos w dyskusji zabrał kontrsprawozdawca EKR, europoseł PiS Kosma Złotowski.  

Kosma Złotowski podkreślił, że transport lotniczy to ważna i innowacyjna część europejskiej gospodarki, która jest niezwykle wrażliwa na wszelkie zakłócenia rynkowe. Jak przypomniał, ostatnie lata pokazały jak wiele miejsc pracy zniknęło z powodu drastycznego ograniczenia liczby lotów.

„Wojna na Ukrainie, rosnące ceny paliw i biletów, tłok w europejskiej przestrzeni powietrznej ponownie zagrażają przyszłości całej branży” - wskazał eurodeputowany. 

Zdaniem Złotowskiego próba nakładania na ten sektor w tak dramatycznym momencie dodatkowych i kosztownych obowiązków, które odbiją się na konkurencyjności europejskich linii lotniczych i kosztach podróżowania samolotem, to błąd.

Eurodeputowany PiS zgodził się, że innowacyjne, przyjazne dla środowiska i zrównoważone paliwa pomogą obniżyć emisje w transporcie lotniczym. Docenił także otwartość sprawozdawcy na argumenty i uwzględnienie wielu propozycji grupy EKR. Jak mówił, grupa w pełni popiera stworzenie funduszu, który pozwoli inwestować w badania na alternatywnymi paliwami w lotnictwie. Ponadto sama definicja zrównoważonego paliwa lotniczego wypracowana w Komisji Transportu to zdaniem europosła PiS dobry kompromis.

„Jednak zaproponowany kalendarz zwiększania udziału tego rodzaju paliw przez linie lotnicze jest, podobnie jak cały pakiet Fit for 55, oderwany od realiów gospodarczych i społecznych. Dlatego nie możemy poprzeć tego sprawozdania” - wyjaśnił stanowisko grupy EKR Kosma Złotowski.