Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Zasada jednomyślności to gwarancja sukcesu wspólnej polityki zagranicznej

7 lipca 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Zasada jednomyślności to gwarancja sukcesu wspólnej polityki zagranicznej

W Strasburgu podczas sesji plenarnej miała miejsce debata nad pytaniem wymagającym odpowiedzi ustnej oraz rezolucją dotyczącą globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka (tzw. unijna ustawa Magnickiego). Głos w niej zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Tylko występując wspólnie i podejmując decyzje razem jako Unia Europejska możemy działać z odpowiednią siłą" - zaznaczył polski polityk i podkreślił, że właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie zasady jednomyślności, która gwarantuje spójność decyzji podejmowanych przez Radę. "Ta zasada to gwarancja sukcesu wspólnej polityki zagranicznej, a nie przeszkoda, którą trzeba usunąć" - dodał.

Jak mówił, unijna ustawa Magnickiego jest niezbędna. "Bo tylko dotkliwe sankcje wymierzone w najbogatszych i najbardziej wpływowych przedstawicieli reżimów Putina czy Łukaszenki odniosą skutek" - wyjaśnił europoseł i podkreślał, że globalny system sankcji powinien dotyczyć najpoważniejszych naruszeń lub nadużyć praw człowieka, które mają charakter oczywisty, powszechny i systematyczny. "Nadużywanie tego instrumentu osłabiłoby jego znaczenie" – zauważył Złotowski.

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że warto także rozważyć w przyszłości rozszerzenie zakresu unijnego reżimu sankcyjnego o rażące przykłady korupcji. "Widzimy jak chętnie byli politycy, którzy odgrywali ważne role w europejskiej chadecji czy socjaldemokracji, przyjmują posady w rosyjskich spółkach energetycznych. Może przy okazji z tym też uda nam się zrobić porządek" – stwierdził.