Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Zbudowanie jednolitej europejskiej przestrzeni danych jest niezbędne, aby nasze przedsiębiorstwa mogły konkurować w obszarze nowych technologii

25 marca 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Zbudowanie jednolitej europejskiej przestrzeni danych jest niezbędne, aby nasze przedsiębiorstwa mogły konkurować w obszarze nowych technologii

 

Podczas drugiego dnia mini-sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się dyskusja na temat europejskiej strategii w zakresie danych. Głos zabrał eurodeputowany PiS Kosma Złotowski.

Polityk zauważył, że dane to paliwo dla gospodarki cyfrowej i bez nich tworzenie innowacyjnych produktów i usług nie jest możliwe. „Zbudowanie jednolitej europejskiej przestrzeni danych jest niezbędne, aby nasze przedsiębiorstwa mogły konkurować w obszarze nowych technologii. Dotyczy to zwłaszcza start-upów, z których zdecydowana większość to małe i średnie firmy” – poinformował eurodeputowany i dodał, że projektowane przepisy muszą traktować te przedsiębiorstwa priorytetowo.

Jak mówił Złotowski, pozycja, jaką mają dzisiaj na rynku globalnym największe firmy technologiczne, wynika z ilości informacji, które udało im się zgromadzić. „Instytucje publiczne dysponują ogromnymi zasobami danych, które mogą i powinny być nieodpłatnie udostępniane i otwierane do ponownego wykorzystania” - stwierdził. Europoseł zauważył, że rozwój nowych modeli biznesowych w sektorach transportu i turystyki nie będzie możliwy bez dostępu do danych wchodzących w zakres infrastruktury informacji przestrzennej, takich jak dane kartograficzne. „Komisja powinna stworzyć system zachęt dla państw członkowskich wspierający proces otwierania tych zasobów” – podsumował Złotowski.