Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski zwraca uwagę na negatywne skutki polityki klimatycznej dla sektora mieszkaniowego

10 października 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski zwraca uwagę na negatywne skutki polityki klimatycznej dla sektora mieszkaniowego

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie wpływu polityki klimatycznej na sektor mieszkaniowy w Europie.

Polityk PiS podkreślił, że z problemem braku dostępności wystarczającej liczby mieszkań i coraz wyższymi kosztami budowy zmaga się cała Europa. „Jest to efekt rosnących cen materiałów budowlanych oraz zielonej polityki, która nakłada rygorystyczne standardy ekologiczne na budownictwo” - stwierdził Złotowski i zauważył, że kolejne europejskie państwa rewidują swoją politykę klimatyczną. „Po apelach niemieckiej branży budowlanej według, której budowa mieszkań w rygorze ekologiczno-energetycznym jest nieopłacalna, kanclerz Olaf Scholz ogłosił, iż rząd federalny odstępuje od zaostrzania norm energetycznych dla nowych budynków i planuje tymczasowo wycofać się z normy EH40. Ponadto Niemcy zapowiedziały sprzeciw wobec proponowanego ustawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego modernizacji budynków. Również Wielka Brytania obniżyła swoje ambicje klimatyczne, w tym w zakresie budownictwa, aby odciążyć obywateli” - wskazał polski polityk.

W związku z powyższym Kosma Złotowski chce wiedzieć czy KE dostrzega tendencję państw europejskich, które widząc negatywne skutki wprowadzanej w pośpiechu polityki klimatycznej łagodzą swoje przepisy i czy w związku z tym KE również zamierza zrewidować Dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, aby zachować równowagę między walką z kryzysem mieszkaniowym w UE a celami w zakresie ochrony klimatu, które dziś są zbyt ambitne i niezwykle obciążające dla Europejczyków.

Eurodeputowany pyta również czy zdaniem KE surowe i kosztowne wymogi w budownictwie nie są sprzeczne z art 31 Europejskiej Karty społecznej, który zobowiązuje do uczynienia kosztów mieszkań dostępnymi dla tych, którzy nie mają wystarczających zasobów.