Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Zotowski: Potrzebujemy dobrych przepisów, które będą przewidywały zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji, ale nie może się to odbywać kosztem innowacyjności

20 kwietnia 2022 r.
Udostępnij
Kosma Zotowski: Potrzebujemy dobrych przepisów, które będą przewidywały zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji, ale nie może się to odbywać kosztem innowacyjności

 

Podczas posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki odbyła się dyskusja na temat projektu opinii Aktu dotyczącego Sztucznej Inteligencji autorstwa maltańskiej eurodeputowanej Josianne Cutajar. Jako sprawozdawca cień w imieniu grupy EKR głos zabrał europoseł Kosma Złotowski.

Polski polityk podkreślał, że uregulowanie rozwoju sztucznej inteligencji to jedno z największych wyzwań przed jakim stoimy w tej kadencji. Jak zauważył w wielu obszarach ta technologia już zmienia nasze życie, i z pewnością sektor transportu jest jednym z nich. "Nasza opinia ma więc duże znaczenie dla kształtu tego rozporządzenia i jako sprawozdawca cień EKR w Komisji IMCO będę się starał, żeby nasze pomysły i sugerowane zmiany były ważną częścią prac nad tym raportem dotyczącym AI Act." - zobowiązał się Złotowski.

Eurodeputowany PiS wskazał, że dla grupy EKR najważniejsza kwestia to zapewnienie równowagi między obowiązkami i wymogami administracyjnymi dla producentów i operatorów systemów opartych na AI, bezpieczeństwem użytkowników oraz innowacyjnością europejskiego przemysłu, który w znacznej mierze zbudował swoją globalną pozycję właśnie w sektorze transportu.

"Sztuczna Inteligencja ma ogromny potencjał w zakresie poprawiania wydajności, punktualności i bezpieczeństwa transportu, zarówno prywatnego jak i publicznego, ale można ją wykorzystać także w celu podnoszenia efektywności energetycznej w tym sektorze. " - argumetował Złotowski i poparł podejście oparte na łączeniu nowych przepisów z definicjami i standardami już wypracowanymi przez organizacje międzynarodowe takie jak np. OECD. "Wypracowany na świecie dorobek powinien był ważną częścią tych przepisów. Potrzebujemy jak najwięcej norm o zasięgu globalnym, bo taki charakter ma rewolucja cyfrowa, której rozwój AI jest częścią." - podkreślał polityk PiS.

Eurodeputowany podziękował sprawozdawczyni za zwrócenie uwagi na rolę małych i średnich firm, które powinny w równym stopniu korzystać z możliwości jakie ta technologia tworzy w sektorach transportu i turystyki i nie ponosić takich samych kosztów jak duże podmioty.

"Potrzebujemy dobrych przepisów, które będą przewidywały zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji i dawały narzędzia aby im przeciwdziałać, ale nie może się to odbywać kosztem innowacyjności." - podsumowa Kosma Zotowski.