Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kryzys infrastruktury energetycznej Ukrainy w wyniku działań militarnych Rosji

21 listopada 2022 r.
Udostępnij
Kryzys infrastruktury energetycznej Ukrainy w wyniku działań militarnych Rosji

Europosłowie skierowali do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie kryzysu infrastruktury energetycznej Ukrainy w wyniku działań militarnych Rosji.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zauważyli, że w związku z ukierunkowanymi atakami rosyjskich rakiet i irańskich dronów wymierzonymi w infrastrukturę energetyczną Ukrainy, obywatele, sektor publiczny i prywatny pozostają bez prądu. „15 listopada 2022 około 10 milionów ludzi na Ukrainie zostało bez dostępu do energii elektrycznej. Według ukraińskich władz, ponad 30 procent całego sektora energetycznego jest zniszczone.” - czytamy w dokumencie.

Europosłowie   podkreślili, że rosyjskie ataki na Ukrainie nie ustają, a obecna moc energetyczna może nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb ludności w prąd, ogrzewanie i wodę pitną w okresie zimowym.

Sygnatariusze chcą wiedzieć jakie działania podjęła i zamierza podjąć Komisja w celu zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej Ukrainy i jej przebudowy. „Czy Komisja zamierza przygotować długoterminową strategię wsparcia finansowego i technicznego dla infrastruktury energetycznej Ukrainy i ustanowienia skoordynowanego mechanizmu wsparcia pomiędzy organizacjami międzynarodowymi i państwami Unii Europejskiej?” - pytają europosłowie.

Politycy zastanawiają się także czy Komisja rozważa dodatkowe sankcje wobec Rosji w związku z celowym niszczeniem ukraińskiej infrastruktury energetycznej, a jeśli tak, to kiedy można spodziewać się ich propozycji.