Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

List europosłów w sprawie wykluczenia Rosji z G20

24 marca 2022 r.
Udostępnij
List europosłów w sprawie wykluczenia Rosji z G20

Z inicjatywy Anny Fotygi europosłowie skierowali do Komisji Europejskiej, Rady Europy oraz przedstawicieli G20 przy Unii Europejskiej ponadpartyjny list dotyczący wykluczenia Rosji ze struktur G20.

Sygnatariusze przypomnieli, że tuż po aneksji Krymu w 2014 roku usunięto Rosję ze struktur G8, ale wtedy Kreml mimo tych działań i płynących z całego świata głosów potępienia nie zdecydował się na zmianę polityki i wycofanie z Ukrainy.

Europosłowie zauważyli, że trwająca nieuzasadniona i barbarzyńska inwazja na Ukrainę została potępiona przez ONZ oraz wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej i podkreślili konieczność powszechnego uznania Rosji Putina za zagrożenie dla pokoju i stabilności Europy. Jak wskazali odrzuca ona nie tylko wspólne zasady, ale i nadużywa dyplomacji, którą wykorzystuje jako narzędzie agresji. Według podpisanych pod listem posłów do PE Federacja Rosyjska wybierając taką ścieżkę prowadzenia polityki sama wykluczyła się z międzynarodowych sojuszy, dlatego usunięcie jej z G20 powinno być naturalnym krokiem.

W dokumencie zaznaczono także, że wszyscy rosyjscy dyplomaci i politycy na czele z Władimirem Putinem i Sergiejem Ławrowem muszą zostać objęci dyplomatycznymi sankcjami a liderzy wolnego świata nie powinni zasiadać przy jednym stole z reprezentantami Rosji. Jak zauważyli eurodeputowani wykluczenie Federacji Rosyjskiej z G20 będzie dla Kremla wyraźnym sygnałem, że tym razem międzynarodowa społeczność nie zamierza powróci jak gdyby nigdy nic do prowadzenia interesów z agresorem. Co więcej dzięki sankcjom gospodarczym oraz uniezależnieniu się Europy od rosyjskich paliw kopalnych gospodarka Rosji nie będzie spełniać już kryteriów przystąpienia do G20.

Sygnatariusze listu wezwali także do zastąpienia Rosji bardziej niezawodnym krajem, który w przeciwieństwie do niej działa na rzecz poprawy światowej gospodarki oraz międzynarodowej stabilności i rozwoju.