Niedobór leków i aktywnych składników farmaceutycznych w UE oraz jego wpływ na pacjentów i konkurencyjność naszego regionu
4 września 2023 r.
Udostępnij
Z inicjatywy europosłów Susana Solís, Nicolás González, Dolors Montserrat ponad 80 eurodeputowanych ze wszystkich grup politycznych skierowało do KE pytanie z prośbą o odpowiedz ustną w sprawie niedoboru podstawowych leków i aktywnych składników farmaceutycznych (API) w Unii Europejskiej oraz jego wpływu na pacjentów i konkurencyjność naszego regionu.
Sygnatariusze wyrazili zaniepokojenie brakiem konkretnej polityki wsparcia dla produkcji leków i składników farmaceutycznych API w UE w obliczu ich rosnącego niedoboru. „W latach 2017–2019 Unia odnotowała wzrost liczby powiadomień o niedoborach o 60% a w 2022 r. kryzys uległ jeszcze pogłębieniu.”- argumentują eurodeputowani.
Autorzy zwrócili uwagę, że uzależnienie od kilku producentów, szczególnie w Chinach i Indiach, budzi niepokój w związku z globalną koncentracją produkcji i malejącą konkurencyjnością UE w stosunku do USA i Chin.
„W świetle tej sytuacji istotne jest, abyśmy nie tylko skupili się na łagodzeniu niedoborów leków, ale także na wdrażaniu strategii zapobiegawczej.”- podkreślili europosłowie i zauważyli, że utrzymanie i zwiększanie zarówno innowacyjności, jak i wewnętrznej zdolności produkcyjnej nie tylko wzmocni naszą odporność w obliczu możliwych kryzysów zdrowotnych, ale także przyspieszy dostęp pacjentów do leczenia i sprawi, że systemy opieki zdrowotnej będą zrównoważone i zapewnią znaczące korzyści gospodarcze, wzmacniając europejski rynek farmaceutyczny i wspierając zatrudnienie.
„Czy moglibyśmy zbadać inicjatywy odzwierciedlające ustawę o surowcach krytycznych i ustawę o chipach w celu zwiększenia udziału UE w produkcji podstawowych leków, substancji czynnych i innowacyjnych metod leczenia, takich jak nowe środki przeciwdrobnoustrojowe lub produkty lecznicze terapii zaawansowanej (ATMP)?” - pytają posłowie do PE.
Eurodeputowani chcą także wiedzieć czy biorąc pod uwagę kluczową potrzebę rozwiązania problemu niedoborów i promowania strategicznej autonomii opieki zdrowotnej, Komisja zobowiąże się do przyjęcia solidnej polityki wsparcia w tej kadencji. „Taka polityka byłaby zgodna z naszymi ambicjami, uzupełniałaby pakiet farmaceutyczny i umożliwiłaby Europie skuteczne radzenie sobie z przyszłymi kryzysami zdrowotnymi, jednocześnie wzmacniając opiekę nad pacjentami i naszą pozycję gospodarczą.” - przekonują autorzy pytania.