Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Niski poziom ochrony danych i prywatności konsumentów w sektorze motoryzacyjnym

18 września 2023 r.
Udostępnij
Niski poziom ochrony danych i prywatności konsumentów w sektorze motoryzacyjnym

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie ochrony danych wrażliwych w sektorze motoryzacyjnym.

Polski polityk powołując się na przygotowany przez Mozilla raport  “Privacy not included” zauważył, że nowoczesne samochody stanowią zagrożenie dla prywatności użytkowników. „Według fundacji żadna z 25 poddanych analizie popularnych marek, nie spełnia warunków bezpieczeństwa danych. Wszystkie gromadzą natomiast olbrzymie ilości wrażliwych informacji dotyczących pochodzenia etnicznego, stanu zdrowia, wagi czy mimiki kierowcy.” - wskazał eurodeputowany i podkreślił, że zebrane dane są słabo chronione, a długie i niejasne polityki prywatności pomagają producentom utrzymać klientów w nieświadomości możliwych nadużyć.

Eurodeputowany prosi o informację na jakim etapie są prace nad zapowiedzianymi przez KE przepisami dotyczącymi dostępu do danych w sektorze motoryzacji i czy KE zamierza uregulować również zakres gromadzonych przez producentów samochodów informacji, tak aby nie wykraczały poza niezbędne minimum.

Kosma Złotowski chce wiedzieć również, czy KE potwierdza zakres opisanych przez Mozilla nadużyć. „Czy KE dysponuje własnymi badaniami, które potwierdzają opisaną skalę działań producentów samochodów naruszających przepisy dyrektywy (UE) 2016/6793 w zakresie zbierania, przechowywania i przetwarzania danych a jeśli tak, jak KE zamierza wzmocnić poziom ochrony prywatności użytkowników samochodów połączonych i autonomicznych oraz zminimalizować zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa?”- pyta poseł do PE.

Polityk PiS zwrócił uwagę, że aż 22 z przebadanych marek samochodów podpisało się pod Zasadami ochrony prywatności konsumentów w branży motoryzacyjnej. „Czy zdaniem Komisji stwarzanie wrażenia troski o prywatność konsumentów, podczas gdy absolutnie nie jest ona szanowana można uznać za praktykę wprowadzającą klientów w błąd?”-  zastanawia się Złotowski  i chce wiedzieć czy planowane są działania informacyjno-edukacyjne w zakresie ochrony przed nieuczciwymi praktykami zbierania i wykorzystania wrażliwych danych osobowych przez produkty z obszaru internetu rzeczy (IoT), w tym samochody.