Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Ograniczone możliwości produkcyjne sektora pomp ciepła w kontekście polityki klimatycznej UE

15 lutego 2023 r.
Udostępnij
Ograniczone możliwości produkcyjne sektora pomp ciepła w kontekście polityki klimatycznej UE

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie ograniczonych możliwości produkcyjnych sektora pomp ciepła w kontekście polityki klimatycznej UE.

Polski polityk zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie oraz drastyczne podwyżki cen gazu i węgla spowodowały gwałtowny wzrost popytu na pompy ciepła w całej Europie. „Zwiększenie zapotrzebowania ujawniło niewydolność tego sektora wynikającą z ograniczonych zdolności produkcyjnych i niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej.” - czytamy w interpelacji.

Eurodeputowany przytoczył dane podane przez portal Euractiv, według których w 2015 roku Unia Europejska miała 249 milionów euro nadwyżki w wymianie handlowej pomp ciepła z Chinami, a pięć lat później już 40 milionów euro deficytu.

„Tymczasem REPowerEU zakłada instalację 30 milionów pomp ciepła do 2030 roku a Komisja ITRE Parlamentu Europejskiego przyjęła stanowisko dotyczące przeglądu dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w którym proponuje zakaz montażu kotłów gazowych w nowych budynkach od 2027 roku.” - wskazał poseł do PE.

W związku z powyższym Kosma Złotowski prosi o informację jakie działania finansowe i badawczo-rozwojowe zamierza Komisja podjąć, aby zwiększyć możliwości produkcyjne europejskiego sektora pomp ciepła i zapobiec uzależnieniu się Unii od Chin w kolejnym sektorze gospodarki.

Europoseł zwrócił uwagę, że dla wielu Europejczyków instalacja pompy ciepła stanowi inwestycję przekraczającą ich możliwości finansowe. „Jak Komisja Europejska zamierza zapewnić przystępność cenową tych urządzeń i czy planowane są unijne programy dofinansowania?” - pyta polityk PiS.

Złotowski zauważył również, że masowe wprowadzanie pomp ciepła będzie oznaczało obciążenie sieci elektrycznych milionami nowych systemów grzewczych i chce wiedzieć czy KE przeprowadziła studium wykonalności unijnych celów w tak krótkiej perspektywie czasowej, dla poszczególnych państw członkowskich.