Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

23 listopada 2022 r.
Udostępnij
Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Podczas trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. 494 europarlamentarzystów zagłosowało za przyjęciem zainicjowanej przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów rezolucji, 58 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. 

Eurodeputowani wyrazili poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępili niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

"Celowe ataki i okrucieństwa, których dopuszcza się Federacja Rosyjska wobec cywilnych mieszkańców Ukrainy, niszczenie cywilnej infrastruktury i inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego stanowią akty terroru wobec Ukraińców co wypełnia znamiona zbrodni wojennych" - czytamy w rezolucji.

W dokumencie zwrócono również uwagę, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na całym kontynencie europejskim oraz dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach, ponieważ dąży do osłabienia bezpieczeństwa i ochrony ukraińskich obiektów jądrowych oraz grozi użyciem broni jądrowej a rosyjscy urzędnicy wielokrotnie grozili krajom europejskim, w tym „środkami militarno-technicznymi”, za wsparcie Ukrainy lub jej aspiracji do przystąpienia do NATO.