Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Polscy Europosłowie mówią jednym głosem - inicjatywa zgłoszenia białoruskiego społeczeństwa do Nagrody Sacharowa

10 września 2020 r.
Udostępnij
Polscy Europosłowie mówią jednym głosem - inicjatywa zgłoszenia białoruskiego społeczeństwa do Nagrody Sacharowa

10 września w Brukseli odbyła się konferencja prasowa podczas której, przedstawiciele polskich delegacji z trzech grup politycznych: EPL, SD, EKR przedstawili wspólną inicjatywę zgłoszenia walczącego o wolność i demokrację białoruskiego społeczeństwa do tegorocznej Nagrody Sacharowa, czyli wyróżnienia przyznawanego szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności.

Zdaniem polskich europosłów to Swiatłana Cichanouska, będąca niekwestionowanym symbolem zmagań z dyktaturą Łukaszenki powinna odebrać wyróżnienie w imieniu swoich Rodaków.

Posłowie, w ramach inicjatywy, skierowali również pisemną prośbę do Przewodniczącego David’a Sassoli o zaproszenie Cichanouskiej na sesję plenarną oraz wystosowali wspólny apel o rozszerzenie unijnej listy sankcji o osoby stosujące represje wobec demonstrantów. Dziś ta lista składa się z bardzo ważnych urzędników białoruskich. Nam chodzi o to, żeby tę listę uzupełniać w miarę napływu informacji o zidentyfikowanych urzędników policji, którzy osobiście tych represji dokonują."- wyjaśnił europoseł Złotowski.

Tegoroczna ceremonia wręczenia nagrody Sacharowa jest przewidziana na 16 grudnia.