Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Problemy unijnego sektora motoryzacji spowodowane polityką klimatyczną UE

27 marca 2024 r.
Udostępnij
Problemy unijnego sektora motoryzacji spowodowane polityką klimatyczną UE

Eurodeputowany Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie problemów unijnego sektora motoryzacji spowodowanych polityką klimatyczną UE.

Polski polityk zwrócił uwagę, że europejska branża motoryzacyjna doświadcza spadku konkurencyjności na globalnym rynku. „Unijni producenci aut i części samochodowych muszą mierzyć się z transformacją cyfrową i klimatyczną jednocześnie co powoduje większe koszty, spadający popyt oraz wzrost konkurencyjności firm z państw trzecich” - argumentuje Kosma Złotowski. Europoseł zauważył, że zamknięcie fabryk w Brotterode-Trusetal ogłosiło już 3 niemieckich dostawców motoryzacyjnych: Grammer, Marelli i BOS Plastics Systems a obawy o swoją przyszłość ma nawet Volkswagen, który martwi się ostrzejszymi limitami emisji CO2 od 2025 roku. „Oliver Blume - dyrektor generalny Volkswagen Group wskazuje na brak odpowiednich warunków dla rozwoju pojazdów elektrycznych i uważa, że tempo elektryfikacji nie nadąża za szybkością wprowadzania nowych regulacji.” - czytamy w interpelacji.

Kosma Złotowski chce wiedzieć czy KE dostrzega związek pomiędzy problemami europejskiego sektora motoryzacyjnego a polityką Zielonego Ładu.

Polityk PiS zastanawia się również czy trudna sytuacja unijnego sektora motoryzacji spowoduje złagodzenie przepisów, które mogą być najbardziej dotkliwe dla producentów samochodów w UE. „Czy KE weźmie pod uwagę argumenty branży motoryzacyjnej i zrewiduje przepisy zaostrzające limity emisji CO₂ dla nowych samochodów od 2025 roku i wycofa zakaz rejestracji samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku? - pyta eurodeputowany.  

Bydgoski europoseł prosi także o informację czy KE dostrzega, że realizując cele polityki Zielonego Ładu wpadamy w coraz głębsze uzależnienie od technologii i produktów z Chin, którym daje to nieograniczone możliwości rozwoju gospodarczego oraz kontroli i wpływu na politykę UE.