Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Przekazanie Rosji przez władze Lizbony danych o organizatorach wiecu poparcia Aleksieja Nawalnego

28 czerwca 2021 r.
Udostępnij
Przekazanie Rosji przez władze Lizbony danych o organizatorach wiecu poparcia Aleksieja Nawalnego

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie przekazania Rosji przez władze Lizbony danych organizatorów wiecu poparcia dla Aleksieja Nawalnego.

„Władze Lizbony przyznały, że przekazały rosyjskiej ambasadzie dane osób, które na początku 2021 roku zorganizowały w stolicy Portugali wiec poparcia Aleksieja Nawalnego. Niektóre z nich posiadały podwójne obywatelstwo rosyjskie i portugalskie. Media ustaliły, że nie była to jednorazowa sytuacja. Wcześniej ratusz udostępniał m.in. służbom dyplomatycznym Wenezueli, Chin czy Izraela informacje o organizatorach manifestacji związanych z sytuacją polityczną w tych krajach. Proceder przekazywania danych miał miejsce po 2018 r., czyli już w okresie obowiązywania przepisów o ochronie danych osobowych, zakazującej stosowanych przez ratusz praktyk.”- czytamy w interpelacji.

W związku z ujawnionymi informacjami Kosma Złotowski chce wiedzieć czy odmowa przekazywania tak wrażliwych informacji nie powinna być naturalnym następstwem nałożonych na Rosję sankcji oraz czy Komisja zamierza wezwać państwa członkowskie do opracowania wytycznych określających warunki współpracy samorządów z rosyjskimi placówkami dyplomatycznymi, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Polski polityk zastanawia się także czy obowiązujące przepisy zapewniają bezpieczeństwo danych osobowych organizatorów manifestacji politycznych. „Czy zdaniem Komisji Rozporządzenie (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. jest wystarczającą gwarancją ochrony danych w przypadkach tak szczególnych jak opisany powyżej?” - pyta Złotowski.

Europoseł prosi również o informację jak zmieniła się w ostatnim czasie pomoc kierowana do rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego. „Czy w związku z nasileniem represji wobec opozycji w Federacji Rosyjskiej Komisja zwiększyła realną pomoc, w tym finansową dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji?” - chce wiedzieć polityk.