Powrót do listy Poprzedni artykuł

Rezolucja w sprawie powołania trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

19 stycznia 2023 r.
Udostępnij
Rezolucja w sprawie powołania trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie

Podczas trwającej w Strasburgu sesji plenarnej Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie powołania trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.

Europosłowie potępili rosyjską napaść na Ukrainę i podkreślili, że w czasie toczącej się wojny siły rosyjskie przeprowadziły masowe ataki na obszary mieszkalne i infrastrukturę cywilną, zabiły tysiące ukraińskich cywilów i przeprowadziły w całym kraju akty terroru wymierzone w infrastrukturę cywilną.

Sygnatariusze przypomnieli także, że atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę stanowi rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych. „Tysiące cywilów, w tym dzieci, zostało już zamordowanych, a znacznie więcej było torturowanych, nękanych, napastowanych seksualnie, porwanych lub przymusowo wysiedlonych; mając na uwadze, że to nieludzkie zachowanie sił rosyjskich i ich pełnomocników jest całkowitym lekceważeniem międzynarodowego prawa humanitarnego” - czytamy w rezolucji.

Eurodeputowani jednoznacznie opowiedzieli się za koniecznością podjęcia skoordynowanych działań międzynarodowych w celu ustanowienia odpowiedzialności za zbrodnię agresji, a także za wszelkie naruszenia międzynarodowego prawa. „Podkreślamy pilną potrzebę dążenia przez UE i państwa członkowskie w ścisłej współpracy z Ukrainą i społecznością międzynarodową, najlepiej w ramach ONZ i innych forów międzynarodowych, takich jak Rada Europy, OBWE i G-7, do powołania specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie popełnionej przez polityczne i wojskowe kierownictwo Federacji Rosyjskiej i jej sojuszników.” - zaapelowali posłowie do Parlamentu Europejskiego.