Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Unikanie opodatkowania przez wielkie koncerny w Unii Europejskiej - przykład giganta cyfrowego Amazon

13 maja 2021 r.
Udostępnij
Unikanie opodatkowania przez wielkie koncerny w Unii Europejskiej - przykład giganta cyfrowego Amazon

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelacje w sprawie unikania opodatkowania przez wielkie koncerny w Unii Europejskiej w kontekście doniesień o umożliwianiu niepłacenia podatków oraz ulgach podatkowych przyznanych przez Luksemburg zarejestrowanej w tym kraju spółce giganta cyfrowego Amazon.

Polski polityk podkreślił, że mimo rekordowego przychodu 44 miliardów euro spółka Amazon za rok 2020 nie zapłaciła podatku dochodowego w Europie. Ponad to, przynano jej 56 milionów euro ulg, które będzie mogła wykorzystać do skompensowania przyszłych rachunków podatkowych. Złotowski zauważył, że Amazon czerpie gigantyczne dochody z unijnego rynku, korzysta z usług publicznych, infrastruktury i siły roboczej wykształconej za środki publiczne, ale unika płacenia podatków. Zwrócił też uwagę, że wspomniany gigant cyfrowy nie jest odosobniony w swoich nieetycznych praktykach podatkowych. Już w 2014 roku międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ujawniło, że tylko Luksemburg umożliwia unikanie płacenia podatku w Europie ponad 300 wielkim koncernom.

Eurodeputowany zasugerował Komisji sposób na uporanie się z kwestią braku solidarności podatkowej w Uni Europejskiej. "Czy zdaniem Komisji wprowadzenie przepisów nakładających na międzynarodowe korporacje obowiązku płacenia podatków w państwach w których czerpią zyski nie byłoby sprawiedliwym i skutecznym rozwiązaniem problemu unikania opodatkowania i wewnętrznych rajów podatkowych w UE?"- czytamy w interpelacji.

Kosma Złotowski chce także wiedzieć na ile Komisja kontroluje czy niedozwolona pomoc publiczna w postaci ulg podatkowych jest oddawana. "Czy Amazon zwrócił urzędowi skarbowemu w Luksemburgu 250 mln euro ulg podatkowych uznanych w 2017 roku przez Komisję za niedozwoloną pomoc publiczną i czy Komisja monitoruje w jakim stopniu niedozwolona pomoc publiczna udzielana koncernom przez niektóre państwa członkowskie jest rzeczywiście zwracana?"- pyta Złotowski.

Polityk zwrócił uwagę, że w tym momencie jedyną możliwą konsekwencją przyjęcia przez koncern niedozwolonej pomocy publicznej w postaci ulg podatkowych jest obowiązek jej zwrócenia. "Czy zdaniem Komisji nie należałoby podjąć bardziej zdecydowanych działań odstraszających wielkie korporacje od unikania płacenia podatków np. poprzez wprowadzenie systemu kar finansowych, obowiązku pełnej jawności przepływów podatkowych a także odcięcie od zamówień publicznych podmiotów płacących podatki w wysokości nieproporcjonalnej do zysków z działalności prowadzonej w UE?"- zasugerował Złotowski.