Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni popełnionych jesienią 1939 r. w Bydgoszczy

3 września 2022 r.
Udostępnij
Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni popełnionych jesienią 1939 r. w Bydgoszczy

W sobotę 3 września na Starym Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni popełnionych jesienią 1939 r. w Bydgoszczy. Organizatorami byli: Łukasz Schreiber - minister w Kancelarii Premiera oraz Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski.  W  wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

 „Zbrodnie, które zaczęły się na ziemiach polskich, w sposób najbardziej brutalny już w pierwszych dniach pokazały swoje oblicze tutaj w Bydgoszczy i na Ziemi Bydgoskiej" - zauważył Mateusz Morawiecki i podkreślił, że "Zbrodnia na mieszkańcach Bydgoszczy została dokonana z premedytacją przez Niemców - zwykłych Niemców. - Wykonywali rozkaz Hitlera, który przekazał w pierwszych dniach swojemu dowództwu: "nie miejcie litości". W fordońskiej Dolinie Śmierci, gdzie w brutalny sposób zamordowano 1200 osób, lub więcej, ginęli przedstawiciele polskich elit - szeroko rozumianych polskich elit. Była to część operacji zniszczenia wszystkich osób, które mogą przyczynić się do podtrzymania państwowości, patriotyzmu, woli istnienia polskiego narodu."

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej premier złożył wieńce w towarzystwie kombatantów. Hołd ofiarom oddali również, m.in., prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, europoseł Kosma Złotowski i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.