Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wojewódzkie obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski

11 listopada 2018 r.
Udostępnij
Wojewódzkie obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski

Uroczyste bydgoskie obchody Święta 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski rozpoczęły się w Katedrze Mszą świętą, której przewodniczył ordynariusz diecezji bp. Jan Tyrawa. Następnie uczestnicy przeszli w wyjątkowym pochodzie na Plac Wolności, gdzie przedstawiciele władz wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Europoseł Kosma Złotowski wyliczył wartości, które według niego są wspólne dla wielu Polaków. Należą do nich: niepodległość Polski, tradycja chrześcijańskiej polskiej kultury i szacunek do niej, szacunek dla demokratycznego dyskursu i wolności słowa. Dodał, iż obecność Polski w NATO i Unii Europejskiej też nie jest przez nikogo kwestionowana, przez żadną liczącą się siłę polityczną w Polsce.  "Wszystko inne jest kwestią dyskusji i debaty w demokratycznym społeczeństwie" - powiedział Kosma Złotowski.

Europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości zamanifestował również postawę ultrademokratyczną w odniesieniu do wartości. "To wszystko zawiera się w jednym słowie "demokracja". I to dzisiaj powinno nas również łączyć. A demokracja to ustawiczna debata. A jak debata to również różne zdania. Wspólnota narodowa powstaje właśnie po to, żeby zbudować państwo. A państwo buduje się po to, żeby społeczeństwo się rozwijało i żeby w tym społeczeństwie ludziom żyło się po prostu lepiej, wygodniej, żeby się tam dobrze czuli. I to właśnie jest zadaniem nas wszystkich. To jest również zadanie polityki" - podkreślił Kosma Złotowski.

O 18.00 rozpoczął się w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy Dwernickiego koncert pieśni patriotycznych „Pieśni dla Niepodległej”.  Przed wspólnym śpiewem nastąpiła uroczystość wręczenia nadanych przez Prezesa Rady Ministrów Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Premier Mateusz Morawiecki uhonorował nimi blisko 100 mieszkańców naszego regionu.