Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wpływ ekranów dotykowych w samochodach na bezpieczeństwo drogowe

19 marca 2024 r.
Udostępnij
Wpływ ekranów dotykowych w samochodach na bezpieczeństwo drogowe

Eurodeputowany Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie wpływu ekranów dotykowych w samochodach na bezpieczeństwo drogowe.

„Z nowych samochodów znika coraz więcej przycisków fizycznych, które są przenoszone na ekrany dotykowe. European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) zwraca uwagę na negatywne skutki takiego rozwiązania i twierdzi, że centralne ekrany dotykowe, zmuszają kierowców do odrywania wzroku od drogi i zwiększają ryzyko wypadków. W związku z tym organizacja ogłosiła, że od 2026 r. pięciogwiazdkowe oceny będą przyznawane tylko samochodom, które zachowają fizyczną kontrolę 5 kluczowych funkcji pojazdu tj.: kierunkowskazy, światła awaryjne, wycieraczki przedniej szyby, klakson oraz funkcje SOS” - czytamy w interpelacji.

Kosma Złotowski chce wiedzieć czy KE dysponuje badaniami, które potwierdzają negatywny wpływ zastępowania fizycznych elementów kontroli przyciskami na ekranach dotykowych na poziom bezpieczeństwa drogowego w UE.

Poseł do PE zwrócił uwagę, że pięciogwiazdkowy wynik w zakresie bezpieczeństwa to mocny atut, który może zmobilizować producentów samochodów do powrotu do tradycyjnych przycisków i pokręteł, ale podkreślił, że Euro NCAP jako niezależna organizacja zajmująca się testami zderzeniowymi nie może nałożyć takiego obowiązku. „Czy KE zamierza wprowadzić przepisy obligujące producentów samochodów do powrotu do fizycznej kontroli kluczowych funkcji nowych pojazdów?” - pyta eurodeputowany.