Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wpływ polityki klimatycznej UE na sektor produkcji aluminium pierwotnego

29 listopada 2022 r.
Udostępnij
Wpływ polityki klimatycznej UE na sektor produkcji aluminium pierwotnego

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie wpływu polityki klimatycznej UE na sektor produkcji aluminium pierwotnego.

Polski polityk zwrócił uwagę, że w skutek polityki klimatycznej produkcja aluminium w Unii Europejskiej stała się nieopłacalna i w coraz większym stopniu przenosi się do krajów trzecich. „W Chinach, gdzie obecnie wytwarzane jest około 60 proc. światowego aluminium pierwotnego, emisje są trzykrotnie wyższe niż w Europie.” - czytamy w interpelacji.

Poseł do Parlamentu Europejskiego powołał się na dane przedstawione przez European Aluminium, według których tylko w minionym roku Europa musiała zamknąć lub wstrzymać połowę produkcji tego surowca, co stanowi 1,1 mln ton.  „Stowarzyszenie wyliczyło, że wytworzenie takiej ilości aluminium poza Unią oznaczało zwiększenie globalnej emisji dwutlenku węgla o 10,3 mln ton.” - pisze Kosma Złotowski.

Eurodeputowany zauważył również, że tylko w czystych technologiach tj. pojazdy elektryczne, energia słoneczna i sieci elektroenergetyczne zapotrzebowanie na aluminium według szacunków wzrośnie z 14 milionów ton w 2020 r. do 21 milionów ton w 2050 r.

W związku z powyższym polityk PiS chce wiedzieć czy KE zamierza zrewidować politykę klimatyczną, która zmusza kolejne gałęzi przemysłu oraz wiele przedsiębiorstw przynoszących zyski i dostarczających kluczowych i strategicznych wyrobów do opuszczenie unijnego rynku oraz na jakie wsparcie z UE mogą liczyć przedsiębiorstwa produkujące aluminium w czasie trwającego kryzysu energetycznego.

Złotowski podkreślił także strategiczną rolę aluminium jako materiału wykorzystywanego w do produkcji m.in. opakowań medycznych i spożywczych, samochodów a także elementów ekologicznych sieci elektrycznych i zapytał na kiedy planowana jest kolejna rewizja wykazu surowców krytycznych oraz czy Komisja zamierza uznać za surowiec krytyczny również aluminium.