Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wpływ Rosji na politykę klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej

4 kwietnia 2022 r.
Udostępnij
Wpływ Rosji na politykę klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie w sprawie wpływu Rosji na politykę klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej.

Jak zauważył polski polityk jeszcze 15 lat temu Europa eksportowała więcej naturalnego gazu niż Rosja obecnie, a dziś w 40 procentach jesteśmy uzależnieni od rosyjskich dostaw tego surowca. Przypomniał także, że duże firmy energetyczne pod naciskiem aktywistów klimatycznych odstąpiły od rozwijania technologii eksploatacji pokładów gazu łupkowego, którego ogromne złoża znajdują się na naszym kontynencie a Komisja Europejska za paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej uznała właśnie gaz.

Kosma Złotowski zaznaczył, że oskarżenia o finansowanie organizacji ekologicznych przez Rosję nie są niczym nowym. Już w 2014 roku sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen informował, że Moskwa wspiera organizacje ekologiczne w celu utrzymania europejskiej zależności od rosyjskiego gazu." - przypomniał eurodeputowany i zauważył, że ostatnie doniesienia prasowe potwierdzają te słowa. „Według Die Welt Kreml przekazał 82 miliony euro aktywistom walczącym z wydobywaniem gazu ziemnego w Europie.” - czytamy w dokumencie.

Polityk PiS chce wiedzieć czy w związku z pojawiającymi się od kilku lat podejrzeniami finansowania organizacji ekologicznych przez Rosję, Komisja Europejska weryfikowała te informacje, a jeśli tak to jakie były wyniki tych działań.

Złotowski zwrócił się także z pytaniem o to według jakiego klucza wybierano organizacje współpracujące przy tworzeniu polityki ekologicznej i energetycznej UE i czy były one sprawdzane pod kątem źródeł finansowania, a także czy Komisja zamierza zweryfikować firmy i organizacje wpisane do rejestru służącego przejrzystości pod kątem zależności od rosyjskiego finansowania i wpływów.

Ponad to, europoseł jest ciekaw czy przy obecnych cenach gazu i w obliczu konieczności szybkiego uniezależnienia się od rosyjskich dostaw tego paliwa Komisja planuje zwiększenie zaangażowania w rozwijanie technologii eksploatacji europejskich pokładów gazu łupkowego.