Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Współpraca podwykonawców koncernu Ikea z więzieniami i koloniami karnymi na Białorusi

29 listopada 2022 r.
Udostępnij
Współpraca podwykonawców koncernu Ikea z więzieniami i koloniami karnymi na Białorusi

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie współpracy podwykonawców koncernu Ikea z więzieniami i koloniami karnymi na Białorusi.

Polski polityk powołał się na wyniki śledztwa przeprowadzonego przez francuski portal Disclose, które ujawniło, że co najmniej kilku podwykonawców Ikea współpracowało z białoruskimi koloniami karnymi, czyli korzystało z pracy przymusowej przetrzymywanych tam więźniów politycznych. „W ciągu ostatnich dwudziestu lat państwo białoruskie stało się drugim największym dostawcą drewna dla koncernu. Tylko w okresie od 2018 do 2021 roku wartość zakupów tego surowca od Białorusi przez Ikea wzrosła ze 130 do 300 mln euro.” - czytamy w interpelacji.

Eurodeputowany podkreślił, że współpraca była kontynuowana mimo kolejnych przypadków łamania praw człowieka oraz prawa międzynarowdowego przez Białoruś. „Brutalność reżimu i represje wobec przeciwników politycznych, zmuszenie samolotu pasażerskiego do lądowania w Mińsku, aby aresztować Romana Protasiewicza, ani wykorzystywanie przez Łukaszenkę migrantów do zdestabilizowania UE nie były dla Ikea wystarczającymi argumentami do zerwania stosunków z białoruskimi podwykonawcami.” - pisze Złotowski. Poseł do PE zauważył, że również ubiegłoroczny postulat związków zawodowych koncernu wzywający do zaprzestania handlu z Białorusią nie poskutkował wypowiedzeniem umów. „Taka decyzja zapadła dopiero po rosyjskim ataku na Ukrainę.” - stwierdza polityk PiS.

Kosma Złotowski chce wiedzieć czy Komisja Europejska monitoruje przypadki współpracy unijnych koncernów z firmami z krajów trzecich takich jak Białoruś czy Chiny gdzie istnieje zwiększone ryzyko korzystania z pracy przymusowej więźniów.

“Czy KE zamierza obłożyć unijnymi sankcjami białoruskie firmy, które handlują produktami wytworzonymi w koloniach karnych lub wykorzystują je do produkcji swoich towarów?”- pyta europoseł.

Złotowski zastanawia się także czy zdaniem Komisji Ikea kontynuując przez wiele lat współpracę z białoruskimi podwykonawcami i kupując białoruskie drewno a jednocześnie deklarując sprzeciw przeciwko wykorzystywaniu pracy przymusowej nie dopuściła się nieuczciwej praktyki handlowej polegającej na wprowadzaniu klientów w błąd.