Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wyniki raportu Wspólnego Centrum Badawczego w sprawie podwójnej jakości produktów na jednolitym rynku w UE

30 marca 2021 r.
Udostępnij
Wyniki raportu Wspólnego Centrum Badawczego w sprawie podwójnej jakości produktów na jednolitym rynku w UE

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych producentów oferujących w niektórych państwach członkowskich towary gorszej jakości.

Na wstępie europoseł zauważył, że raport Wspólnego Centrum Badawczego przedstawiający wyniki porównania cech jakościowych i składu markowych produktów spożywczych sprzedawanych w Unii Europejskiej potwierdził,  że na  jednolitym rynku wciąż mamy do czynienia z podwójną jakością towarów. Złotowski zaznaczył także, że problem wykracza poza produkty spożywcze. "Wspomniane w raporcie badania dotyczyły żywności, jednak ze zjawiskiem oferowania produktów gorszej jakości w wybranych państwach członkowskich mamy według opinii publicznej do czynienia także w przypadku kosmetyków, produktów higienicznych i środków czystości."- czytamy w interpelacji.

Eurodeputowany pyta czy Komisja zamierza zbadać zjawisko podwójnej jakości również wśród wspomnianych wyżej grup towarów. "Czy Komisja Europejska planuje przeprowadzić podobne analizy i badania, aby zweryfikować jaka jest skala problemu podwójnej jakości jeśli chodzi o kosmetyki, produkty higieniczne i środki czystości oferowane przez tych samych producentów w różnych państwach członkowskich?"- zastanawia się Złotowski.

Europoseł PiS zwrócił się także z prośbą o informację jak Komisja zamierza zareagować na udowodnione w raporcie przypadki oferowania różnej jakości towarów pod tą samą marką. "Jakie konsekwencje Komisja ma zamiar wyciągnąć wobec firm, które według raportu Wspólnego Centrum Badawczego stosują nieuczciwe praktyki handlowe oferując w niektórych państwach członkowskich produkty gorszej jakości i o gorszym składzie?"- pyta eurodeputowany.

Ponadto europoseł chce wiedzieć jak Komisja ocenia efektywność działania systemu wymiany informacji z krajowymi organami ds. ochrony konsumentów i bezpieczeństwa żywności na temat produktów naruszających europejskie standardy. "Na ile skutecznie współpraca instytucji europejskich i krajowych pozwala wykrywać przypadki podwójnej jakości towarów oferowanych przez tych samych producentów na jednolitym rynku?"- zastanawia się polityk.