Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zagrożenia wynikające ze wzrostu zapotrzebowania na kobalt

23 marca 2023 r.
Udostępnij
Zagrożenia wynikające ze wzrostu zapotrzebowania na kobalt

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie zagrożeń wynikających ze wzrostu zapotrzebowania na kobalt.

Polski polityk przypomniał, że kobalt jest kluczowym surowcem w produkcji baterii do samochodów elektrycznych. „Według szacunków KE Unia Europejska będzie potrzebować go 5 razy więcej w 2030 roku i prawie 15 razy więcej w 2050 roku , a blisko 70% globalnego zapotrzebowania na ten pierwiastek pokrywa surowiec z Demokratycznej Republiki Konga.” - zauważył Złotowski i zwrócił uwagę, że wydobycie kobaltu w tym kraju wiąże się z łamaniem praw człowieka, w tym z wykorzystywaniem pracy dzieci. Eurodeputowany podkreślił także, że ponad 60% kongijskiego kobaltu rafinowana jest w Chinach. „Transformacja energetyczna nie może udać się bez zabezpieczenia dostaw surowców krytycznych, jednak ich pozyskiwanie w krajach takich jak Kongo czy Chiny jest nie tylko wątpliwe etycznie, ale stanowi także zagrożenie wykorzystania przez Pekin jako instrumentu nacisku w polityce zagranicznej.” - uważa polityk.

Złotowski wskazał, że wzrost popytu na kobalt, dla Kongijczyków oznacza większy wyzysk i jeszcze gorsze warunki pracy. „Czy Komisja jest świadoma ceny unijnej transformacji energetycznej jaką będą musieli zapłacić kopacze kobaltu i czy angażuje się w poprawę ich sytuacji, a jeśli tak to w jaki sposób?” - pyta polityk PIS.

Europoseł chce także wiedzieć jaki procent unijnego zapotrzebowania na baterie do samochodów elektrycznych pokrywa produkcja w państwach członkowskich i jak KE zamierza przyspieszyć rozwój tego sektora w Europie, aby uniezależnić się od dostaw z krajów trzecich.

Ponad to Kosma Złotowski poprosił o informację jak KE wspiera rozwój technologii recyklingu surowców mineralnych z akumulatorów i baterii oraz jaki procent rzadkich minerałów jest odzyskiwany obecnie.