Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zakaz używania terminu „Boże Narodzenie” w przewodniku opublikowanym przez Komisję Europejską

9 grudnia 2021 r.
Udostępnij
Zakaz używania terminu „Boże Narodzenie” w przewodniku opublikowanym przez Komisję Europejską

Europoseł Kosma Zotowski skierował do Komisji Europejskiej Interpelację w sprawie przewodnika dla pracowników, w którym wśród wyrażeń jakich należy unikać znalazło się między innymi "Boże Narodzenie".

W październiku komisarz do spraw równości Helena Dalli zaprezentowała w Brukseli wewnętrzny przewodnik tzw. komunikacji inkluzywnej dla pracowników Komisji Europejskiej, w którym oprócz określeń dotyczących płci i orientacji seksualnej na liście wyrażeń wykluczających, których należy unikać znalazły się także pojęcia związane z chrześcijaństwem takie jak Boże Narodzenie czy imiona Maria i Jan. "Po fali krytyki przewodnik został tymczasowo wycofany, a komisarz zapowiedziała jego dopracowanie. Jednak już sam fakt, że ten groteskowy dokument wzywający do dyskryminacji osób wierzących był przedmiotem prac KE i został przedstawiony przez komisarz do spraw równości jest skandaliczny." - pisze Zotowski w swojej Interpelacji.

Przede wszystkim Polityk PiS zastanawia się dlaczego, wśród wyrażeń jakich zaleca się unikać są tylko te odnoszące się do religii chrześcijańskiej. "Dlaczego według Komisji Europejskiej pojęcia związane z chrześcijaństwem oraz nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia są obraźliwe lub wykluczające, a terminy i zwroty związane z innymi religiami, takimi jak islam czy judaizm, nie mają takiego charakteru i nie zostały uwzględnione w przewodniku?" - pyta Kosma Zotowski.

Europoseł chce także wiedzieć na czyje zlecenie przewodnik został opracowany, kto był jego autorem, jaki był koszt jego przygotowania i z jakich środków został sfinansowany. Ponad to, jest ciekaw jakie zmiany Komisja zamierza wprowadzić w dokumencie w związku z jego korektą i czy stosowanie zakazanych w nim pojęć będzie wiązało się z karami finansowymi lub dyscyplinarnymi.