Negatywny wpływ elektrowni wiatrowych na środowisko

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie negatywnego wpływu elektrowni wiatrowych na środowisko.

W opublikowanym przez Komisję Europejską Wind Power Action Plan założono cel co najmniej 42,5 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r. którego osiągnięcie wymaga zwiększenia mocy zainstalowanej energii wiatrowej z 204 GW w 2022 r. do ponad 500 GW w 2030 r” – przypomniał Złotowski.

Polski polityk zauważył, że zastosowanie technologii, które pozwalają na wykrycie obecności ptactwa i mają za zadanie je odstraszyć, a w przypadku ewentualnej kolizji wyłączyć turbinę pozwala zminimalizować ryzyko zabijania lub okaleczania ptactwa przez turbiny wiatrowe, ale nie zapobiega degradacji różnorodności biologicznej w wyniku utraty siedlisk i wypierania dzikich zwierząt. „Według badania fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych aż 63% gatunków ptaków, 72% nietoperzy i 67% ssaków oddala się od obszarów, na których zainstalowane są turbiny wiatrowe, nawet o 5 km” – czytamy w interpelacji.

Eurodeputowany zwrócił uwagę, że w grudniu 2023 Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji właśnie z powodu negatywnego wpływu na środowisko. Kosma Złotowski pyta czy zdaniem KE rozwój elektrowni wiatrowych na masową skalę poprzez ingerencję w lokalne ekosystemy, może doprowadzić do nieodwracalnej degradacji środowiska w sąsiedztwie farm wiatrowych oraz czy KE nie obawia się, że w przyszłości decyzji sądów nakazujących rozbiórkę wiatraków może być więcej.

Polityk PiS powołał się także na szacunki uniwersytetu Cambrige według których turbiny wiatrowe, dla których wciąż nie opracowano technologii recyklingu, do 2050 r. będą stanowić 43 mln ton odpadów. „Czy KE wspiera, również finansowo, badania nad technologią ich recyklingu?” – pyta Złotowski.