Negatywny wpływ farm wiatrowych na środowisko naturalne

Eurodeputowany Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie negatywnego wpływu farm wiatrowych na środowisko naturalne.

Problem uśmiercania ptactwa i nietoperzy przez elektrownie wiatrowe nie jest nowy. Wśród ginącego w zderzeniu z wiatrakami ptactwa są także gatunki chronione.

7 kwietnia bieżącego roku francuski sąd w Montpellier orzekł, że farma wiatrowa w Aumelas w Hérault będzie musiała wstrzymać funkcjonowanie na okres czterech miesięcy właśnie z tego powodu, a przedsiębiorstwo będące właścicielem farmy zostało ukarane grzywną. Również w zeszłym roku sąd w Nîmes orzekł, że farma wiatrowa w Bernagues w Grands Causses w Hérault, musi zostać zdemontowana w związku ze szkodami jakie powoduje w środowisku naturalnym.

W tym kontekście Europejski plan działania na rzecz energii wiatrowej może nieść ze sobą szereg negatywnych skutków dla przyrody i dodatkowych kosztów dla operatorów farm wiatrowych.

W związku z tym eurodeputowany Kosma Złotowski chce wiedzieć czy KE monitoruje przypadki negatywnego wpływu farm wiatrowych na lądzie na środowisko naturalne i gatunki chronione, a jeśli tak to jak duża jest to skala i czy z tego powodu wstrzymano już jakieś inwestycje w energetykę wiatrową finansowane ze środków UE?

Polityk PiS zastanawia się również czy KE dysponuje szacunkami jak możliwe grzywny za szkody środowiskowe nakładane przez europejskie sądy mogą wpłynąć na ceny energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych?

Europoseł prosi także o informację jaka jest zdaniem KE bezpieczna odległość od terenów cennych przyrodniczo, rezerwatów, parków, lasów (zwłaszcza obszarów Natura 2000) ale także zabudowań czy domów, w jakiej można budować farmy wiatrowe, aby nie niosło to ze sobą negatywnych konwencji dla środowiska i zdrowia ludzkiego?