Ograniczenie pracy przymusowej i pracy dzieci w unijnych łańcuchach dostaw do 2025 r

Z inicjatywy Ignazio Corrao 56 europosłów z różnych grup politycznych skierowało do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie ograniczenia pracy przymusowej i pracy dzieci w unijnych łańcuchach dostaw do 2025 r.

„UE zobowiązała się na szczycie G7 w Elmau do wyeliminowania pracy przymusowej i pracy dzieci z łańcuchów dostaw.” – przypomnieli posłowie i podkreślili, że to zobowiązanie wynika również z obowiązków państw członkowskich dotyczących przestrzegania i ochrony praw człowieka i praw dziecka.

„Ponadto UE przyjęła  Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, w której jeden z celów (8.7) zakłada wyeliminowania pracy dzieci na wszystkich formach do 2025 r.” – czytamy w interpelacji.

Europosłowie chcą wiedzieć w jakim stopniu udało się zmniejszyć udział pracy przymusowej i pracy dzieci w unijnych łańcuchach dostaw od 2015 roku i jakie postępy odnotowano w osiągnięciu celu 8.7.

„Czy istnieje harmonogram działań w zakresie wyeliminowania pracy dzieci do 2025 roku, który wyznacza cele i wskazuje gdzie i o ile został zmniejszony udział pracy dzieci i pracy przymusowej.” – pytają posłowie do PE.

Eurodeputowani zwrócili uwagę, że W Stanach Zjednoczonych departament pracy prowadzi listę towarów wyprodukowanych przy wykorzystaniu pracy dzieci lub pracy przymusowej, w krajach gdzie są podstawy aby sądzić, że mogą wykorzystywać pracę dzieci lub pracę przymusową z naruszeniem międzynarodowych standardów. Politycy zastanawiają się czy KE zamierza stworzyć podobną listę jako cenne źródło dla badaczy, firm i konsumentów pragnących uwzględniać prawa pracownicze w swoich łańcuchach dostaw.