Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski skierował pytanie do Komisji Europejskiej dotyczące wpływu polityki klimatycznej na trudną sytuacje branży chemicznej w województwie kujawsko-pomorskim.
,,Sektor chemiczny w Europie znajduje się pod coraz większą presją wynikającą z unijnych regulacji, takich jak pakiet Fit for 55. W efekcie, z powodu kryzysu na europejskim rynku sody kalcynowanej, zakład Qemetica Soda Polska w Janikowie musi wstrzymać produkcję. Europejscy producenci z branży chemicznej nie są w stanie konkurować z firmami spoza UE, w szczególności z Turcji, które mogą dostarczać sodę kalcynowaną na rynek unijny po znacznie niższych cenach, ponieważ nie muszą spełniać rygorystycznych norm emisyjnych czy środowiskowych. W rezultacie europejskie przedsiębiorstwa są wypychane z rynku, co skutkuje ograniczaniem produkcji, a co w przyszłości będzie się nieuchronnie wiązało z koniecznością redukcji zatrudnienia”-czytamy w piśmie
W związku z tym bydgoski eurodeputowany PiS chce wiedzieć jakie kroki podejmie KE, aby wyrównać warunki konkurencji dla europejskich producentów sody i ochronić unijny przemysł chemiczny przed nieuczciwą konkurencją ze strony firm spoza UE?
Czy Komisja ma zamiar zrewidować szkodliwe dla konkurencyjności unijnego przemysłu ciężkiego cele polityki klimatycznej i środowiskowej lub wprowadzić środki ochronne, aby zrekompensować różnice w kosztach produkcji i chronić miejsca pracy w Europie?
Ponadto, europoseł Kosma Złotowski dopytuje czy w sytuacji gdy w przedsiębiorstwach z branży chemicznej dojdzie do redukcji zatrudnienia z powodu nadmiernych europejskich regulacji klimatycznych, mogą one skorzystać z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników?