Poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie potencjalnych skutków wypowiedzenia przez Niger porozumienia ws. ograniczania nielegalnej imigracji.
Polski polityk zauważył, że w 2015 r., kiedy mierzyliśmy się z poważnym kryzysem migracyjnym, Niger stał się kluczowym partnerem UE w Afryce w kwestii zwalczanie nielegalnej migracji. „Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) dzięki przyjęciu antyimigranckiej ustawy, od 2016 roku kraj ten zablokował ponad 95 tys migrantów, którzy chcieli nielegalnie dostać się do UE.” – czytamy w interpelacji. Kosma Złotowski obawia się, że uchylenie przez juntę wojskową, która przejęła władze w Nigrze, przepisów dotyczących przeciwdziałania przemytowi imigrantów nieuchronnie spotęguje napływ nielegalnych migrantów z tego regionu do Europy.
W związku z powyższym europoseł chce wiedzieć czy KE dokonała analizy w jakim stopniu uchylenie ustawy wpłynie na skalę nielegalnej migracji ludności z Afryki do Europy i jak KE zamierza przeciwdziałać kolejnej fali nielegalnej migracji z tego rejonu świata.
„Czy Komisja dysponuje własną oceną skuteczności umowy z Nigrem ws. ograniczania nielegalnej imigracji i czy planuje podpisanie takich porozumień z innymi państwami afrykańskimi?” – pyta także Złotowski.
Polityk PiS zastanawia się również czy w związku z sytuacją polityczną w Nigrze KE wstrzyma wypłatę skierowanych tam funduszy na powstrzymanie nielegalnej migracji i rozwój.