Między innymi na zaproszenie europosła Kosmy Złotowskiego, doszło podczas ostatniej sesji PE w Strasburgu do spotkania przedstawicieli Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU) oraz Lease Europe z unijnymi prawodawcami i liderami branży, aby wyznaczyć realistyczną drogę dla funkcjonowania ekologicznych flot korporacyjnych.
W związku z planami KE dotyczącymi wdrożenia inicjatywy na rzecz ekologicznych flot korporacyjnych, unijni prawodawcy, liderzy branży i operatorzy transportu spotkali się w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, aby omówić, w jaki sposób przejście na floty bezemisyjne może stać się wykonalne w praktyce.
Debatę na wysokim szczeblu, zorganizowaną przez IRU i Lease Europe, poprowadzili posłowie do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski (ECR), Jan-Christoph Oetjen (Renew Europe) i Andrey Novakov (EPP).
Rozpoczynając wydarzenie Kosma Złotowski zaznaczył, że „Transport, obok sektora energetycznego, płaci najwyższą cenę za ambitne, ale czasowo nierealistyczne cele polityki klimatycznej UE”.
Europoseł dodał również że „Obowiązkowe cele zakupowe dla flot firmowych to ogromny błąd. Spotykamy się dzisiaj, aby zbudować grupę posłów do PE, którzy rozumieją, że takie interwencje administracyjne i kary poważnie szkodzą konkurencyjności i wzrostowi gospodarczemu”.
Podczas debaty zgodzono się, że wszelkie przyszłe przepisy powinny wspierać operatorów flot poprzez zachęty, infrastrukturę i opcje technologiczne, a nie sztywne kwoty. Uczestnicy ostrzegli, że bez odpowiednich warunków proponowane cele mogą spowolnić postęp zamiast go przyspieszyć.
Operatorzy z całej Europy podzielili się również konkretnymi przykładami podejmowanych przez nich wysiłków na rzecz dekarbonizacji, takimi jak elektryczne taksówki i samochody dostawcze w strefach niskoemisyjnych, dostosowaniem zajezdni do ładowania samochodów ciężarowych o dużej mocy oraz pilotarzu elektrycznych autokarów na trasach międzymiastowych.
Jednocześnie zaangażowani w dekarbonizację operatorzy, ostrzegali, że obowiązkowe kwoty bez odpowiednich warunków, przystępnych cenowo pojazdów, powszechnej infrastruktury i wyboru technologii, mogą raczej zatrzymać postęp niż go przyspieszyć.
Uczestnicy debaty wezwali KE do priorytetowego potraktowania środków wspomagających, które obejmowałyby ukierunkowane zachęty, takie jak dotacje na zakup, ulgi podatkowe, zwolnienia z opłat drogowych oraz finansowanie infrastruktury zajezdni i korytarzy ładowania.
Operatorzy argumentowali, że takie narzędzia są niezbędne do wypełnienia luki ekonomicznej i operacyjnej między flotami bezemisyjnymi a konwencjonalnymi, szczególnie w sektorach działających na niskich marżach i w złożonych środowiskach.
Uczestnicy wezwali również Komisję do zachowania neutralnych technologicznie ram. Biorąc pod uwagę różnorodność typów flot i warunków operacyjnych, rozwiązania elektryczne, wodorowe i wykorzystujące paliwa odnawialne powinny zdaniem uczestników debaty pozostać dostępne.