Rozwój wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE wobec Iranu

Eurodeputowany Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację na temat nawiązania bliskich stosunków przez Teheran i Moskwę w dziedzinie gospodarki, energetyki i przemysłu zbrojeniowego. W styczniu 2025 roku Rosja i Iran podpisały umowę o współpracy strategicznej. Co więcej, Iran nadal dostarcza Rosji sprzęt wojskowy, w szczególności drony własnej konstrukcji (typu Shahed), co skutkuje ich użyciem na Ukrainie, gdzie ich ofiarami są głownie cywile.

W odpowiedzi na łamanie praw człowieka przez Iran, rozprzestrzenianie broni jądrowej i zapewnianie wsparcia wojskowego Rosji w jej agresywnej wojnie przeciwko Ukrainie, Unia Europejska nałożyła na ten kraj sankcje. W lutym 2025 r. sankcje na irański przemysł naftowy nałożyły również Stany Zjednoczone.

W związku z powyższym eurodeputowany Kosma Złotowski skierował pytanie do Kaji Kallas wysokiej przedstawiciel ds. zagranicznych UE jakie są jej propozycje dotyczące rozwoju wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE wobec Iranu?

Czy wysoka przedstawiciel zamierza przedstawić nowe propozycje sankcji, które zostałyby nałożone przez Radę? Jeśli tak, to które obszary podlegałyby dalszym ograniczeniom?

Poseł chce również wiedzieć czy Komisja Europejska posiada informacje na temat wymiernych strat dla irańskiego reżimu spowodowanych już nałożonymi sankcjami UE? Jeśli tak, jakie są ich szacunkowe rozmiary?