Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji ds. Transportu i Turystyki (TRAN) w Parlamencie Europejskim miała miejsce wymiana poglądów z Europejskim Koordynatorem ds. Bezpieczeństwa Drogowego Matthew Baldwinem. W dyskusji w imieniu grupy ECR głos zabrał europoseł PiS Kosma Złotowski.
Polityk zwrócił uwagę na kilka istotnych problemów i wyzwań, które stanowią barierę dla poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach. Eurodeputowany zauważył, że od 2022 roku w nowych samochodach będzie obowiązkowo instalowany szereg systemów bezpieczeństwa pozwalających na ograniczenie błędów ludzkich prowadzących do wypadków i chciał wiedzieć czy Komisja Europejska zamierza podjąć analogiczne działania w kwestii motocykli. „To motocykliści są jednymi z najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego. Czy Komisja planuje rozszerzyć także zakres obowiązkowego wyposażenia nowych motocykli?” – pytał Złotowski.
Europoseł mówił, że zaawansowanie technologiczne współczesnych pojazdów jest ogromnym wyzwaniem dla systemu szkolenia kierowców w państwach członkowskich. „Czy Komisja zamierza opracować minimalne standardy dla kursów i egzaminów na prawo jazdy, aby mieć pewność, że każdy nowy kierowca jest przygotowany do prowadzenia zarówno pojazdów z podstawowym wyposażeniem jak i tych zaawansowanych technologicznie?” – zastanawiał się polityk.
Złotowski zaproponował także obowiązkowy montaż blokady alkoholowej we wszystkich samochodach, których właściciele zostali skazani za prowadzenie pojazdu po pijanemu. „Jazda pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn wypadków i odpowiada za około 25% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach.” – argumentował eurodeputowany i zasugerował również wdrożenie zachęt dla obywateli Unii Europejskiej, aby częściej wybierali najbezpieczniejsze wg rankingu Euro NCAP modele samochodów. „Wiele Państw członkowskich wprowadza ulgi podatkowe, dotacje lub przywileje dla kierowców decydujących się na zakup samochodów elektrycznych. Czy Komisja rozważa zachęcenie państw członkowskich do stosowania analogicznych systemów zachęt do zakupu bezpiecznych samochodów?” – pytał Złotowski.
Podsumowując europoseł zauważył, że postęp technologiczny sprawia, że warunki w zakresie mobilności bardzo szybko się zmieniają. „Pojawiają się też nowe środki transportu jak np. e-hulajnogi, które już kilka lat temu zalały największe europejskie miasta a do dziś ich sytuacja na drogach nie wszędzie została uregulowana. Czy Komisji widzi potrzebę działań na poziomie europejskim w tym zakresie?” – zastanawiał się polski polityk.