Wyzwania związane z wprowadzeniem unijnego granicznego podatku węglowego

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie wyzwań związanych z wprowadzeniem unijnego granicznego podatku węglowego.

Polski polityk zwrócił uwagę, że chociaż  z założenia CBAM ma chronić europejski przemysł, który ponosi olbrzymie obciążenia związane z polityką klimatyczną, w rzeczywistości może przynieść odwrotny skutek. „W praktyce jednak dla unijnych importerów oznacza nowe obowiązki administracyjne i koszty co ostatecznie zmniejszy opłacalność produkcji w UE, zwłaszcza, że wycofane mają zostać darmowe uprawnienia do emisji. Ponadto, CBAM, który obejmuje wyłącznie surowce, daje produktom wytworzonym w krajach trzecich przewagę zarówno na rynku unijnym jak i na światowych rynkach oraz tworzy zachętę do ucieczki przemysłu wytwórczego z UE. CBAM może także wepchnąć nas w jeszcze większe uzależnienie od mniejszej liczby regionów na świecie i spowodować zagrożenie dla łańcucha dostaw” – czytamy w interpelacji.

Eurodeputowany chce wiedzieć jak KE zamierza zapobiec osłabieniu konkurencyjności unijnego sektora produkcyjnego i odpływowi miejsc pracy z UE na skutek wdrożenia CBAM i czy rozważa wstrzymanie się z wycofaniem bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 do momentu faktycznego wyrównania warunków konkurencji przedsiębiorstw produkcyjnych w UE z tymi w krajach trzecich.

Polityk PiS zauważył, że indyjski minister handlu i przemysłu już zapowiedział budowę koalicji państw przeciwnych wdrożeniu CBAM i skargę do Światowej Organizacji Handlu. „Czy KE przyznaje, że założenie na jakim opiera się CBAM, że państwa trzecie podporządkują się unijnym ambicjom klimatycznym jest błędne i czy KE nie obawia się, że wprowadzenie podatku może skutkować działaniami odwetowymi?” – pyta Złotowski.