Zapewnienie konkurencyjności przemysłu motoryzacyjnego w Unii Europejskiej.

W Brukseli w Parlamencie Europejskim z inicjatywy europosłów Kosmy Złotowskiego i Elżbiety Łukaciejewskiej oraz SDCM Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zorganizowano wydarzenie poświęcone konkurencyjności przemysłu motoryzacyjnego UE, oraz zagrożeń i możliwości jakie stoją przed tym niezwykle ważnym sektorem gospodarki europejskiej. Była to okazja do żywej debaty i wymiany poglądów pomiędzy decydentami. liderami branży i ekspertami by zaproponować rozwiązania.

Centralnym punktem dyskusji była potrzeba przywrócenia neutralności technologicznej w politykach UE. Obecne przepisy, takie jak zakaz stosowania silników spalinowych (ICE) do 2035 r., w nieproporcjonalny sposób faworyzują określone technologie, tworząc nierówne warunki działania. Podczas spotkania przeanalizowano, w jaki sposób przywrócić równe warunki dla różnych technologii, od silników spalinowych napędzanych paliwami alternatywnymi po pojazdy elektryczne i hybrydowe.

Europoseł Kosma Złotowski podkreślił w swoim wystąpieniu że przyszłość przemysłu motoryzacyjnego w Europie jest zagrożona, a w planie Komisji Europejskiej brakuje radykalnych działań, niezbędnych do odwrócenia szkód spowodowanych przez poprzednie decyzje.

 „Musimy przyznać, że nacisk na elektryfikację, bez względu na koszty, jest głównym czynnikiem tego kryzysu. Europejski przemysł motoryzacyjny nie może być ograniczany przez ideologiczne cele; wszystkie technologie, które zmniejszają emisje, muszą być traktowane poważnie, aby pozostać konkurencyjnymi. Transformacja tego sektora nie może ignorować wyzwań stojących przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami, których przetrwanie ma kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu”-– mówił Kosma Złotowski

Paneliści przeanalizowali również potrzebę wprowadzenia regulacji sektorowych dotyczących danych pokładowych, zapewnienia solidnego cyberbezpieczeństwa i promowania bezpiecznej transgranicznej wymiany danych w celu usprawnienia rozwoju i wdrażania najnowocześniejszych technologii motoryzacyjnych.

Kolejnym obszarem dyskusji była rola inwestycji infrastrukturalnych we wspieraniu przejścia na mobilność zrównoważoną. Specjalizacja Polski w produkcji kluczowych komponentów motoryzacyjnych, takich jak baterie, elementy układów napędowych i układów hamulcowych, podkreśla jej potencjalną pozycję lidera w zakresie rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności. Jednak brak odpowiednich sieci ładowania i tankowania, zwłaszcza w przypadku pojazdów ciężkich, pozostaje istotną przeszkodą dla powszechnego przyjęcia nowych technologii. Uczestnicy dyskutowali również o strategiach przyspieszenia rozwoju infrastruktury, wykorzystania partnerstw publiczno-prywatnych i zapewnienia sprawiedliwej dystrybucji w całej UE.