Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Pakiet Mobilności w kontekście polityki klimatycznej - spotkanie Ministra Andrzeja Adamczyka z polskimi europosłami

18 lutego 2020 r.
Udostępnij
Pakiet Mobilności w kontekście polityki klimatycznej - spotkanie Ministra Andrzeja Adamczyka z polskimi europosłami

W Parlamencie Europejskim w Brukseli miało miejsce spotkanie polskich europosłów z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Jego celem była wymiana informacji na temat tzw. Pakietu Mobilności w kontekście nowej strategii klimatycznej. Gospodarzem spotkania był koordynujący prace nad Pakietem Mobilności w Grupie EKR, europoseł PiS Kosma Złotowski.

Minister Adamczyk mówił m.in. o szkodliwych zapisach i negatywnym wpływie Pakietu Mobilności na środowisko, zauważając, że zawiera on elementy niezgodne z celami Europejskiego Zielonego Ładu. "Projektowane przepisy UE nakładają administracyjne ograniczenia na usługi transportowe, sztucznie zmniejszają efektywność tych usług oraz wprost wymuszają na przewoźnikach wykonywanie zbędnych przejazdów" - powiedział Adamczyk.

Obaj politycy podkreślali, że Polska nie jest odosobniona w swoim stanowisku. Minister Adamczyk zauważył, że wspólne wysiłki i liczne rozmowy z równie niezadowolonymi z kompromisu ministrami transportu z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Węgier, Cypru, Estonii i Malty przynoszą wymierne efekty. "Komisja Europejska dostrzegając szkodliwość niektórych proponowanych rozwiązań postanowiła przygotować ocenę skutków wpływu regulacji, która może doprowadzić do rewizji najbardziej problematycznych elementów Pakietu Mobilności" – mówił Adamczyk.

Kosma Złotowski podkreślił, że przyjęcie Pakietu Mobilności w obecnym kształcie będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę wielu europejskich krajów. "Pakiet Mobilności stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarek wielu państw, nie tylko Polski. U naszych partnerów z Litwy, Bułgarii czy Rumunii ten sektor odpowiada za blisko 8 procent PKB." - mówił polityk

Europoseł zauważył, że dopóki procedura w Parlamencie Europejskim się nie zakończy, jest szansa na złagodzenie najbardziej rygorystycznych przepisów np. dotyczących obowiązku powrotu ciężarówek do kraju rejestracji firmy transportowej. "Musimy konsekwentnie podkreślać, że nie da się pogodzić tych rozwiązań z założeniami polityki klimatycznej UE. Ważna jest także mobilizacja i współpraca wszystkich sił politycznych przy składaniu i przyjmowaniu poprawek. Mamy za sobą wygrane głosowania zarówno w Komisji Transportu oraz w PE, możemy teraz liczyć także na przychylność rumuńskiej komisarz ds. transportu. Wciąż możemy złagodzić zapisy Pakietu Mobilności w najbardziej newralgicznych obszarach" – powiedział Złotowski