Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski na temat sytuacji na Białorusi

6 kwietnia 2017 r.
Udostępnij
Parlament Europejski na temat sytuacji na Białorusi

W trakcie ostatniego dnia kwietniowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad trudną sytuacją polityczną na Białorusi i nasileniu represji reżimu Aleksandra Łukaszenki wobec dziennikarzy i przedstawicieli opozycji. W dyskusji wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Kosma Złotowski zaznaczył, że Białoruś to państwo znajdujące się w fazie ciągłego zawieszenia między Wschodem, a Zachodem Europy, które wciąż lawiruje pomiędzy swoimi sąsiadami. „Aleksander Łukaszenko to nieprzewidywalny dyktator. Raz chce budować wspólne państwo z Rosją, innym razem chce zbliżyć się do Europy. Dzisiaj Białoruś Aleksandra Łukaszenki jest bardzo daleko od Unii Europejskiej” - mówił Złotowski.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że główną przyczyną ostatnich protestów na Białorusi był wprowadzony przez władze białoruskie tzw. podatek od pasożytnictwa społecznego, który muszą płacić osoby bezrobotne, których według szacunków jest na Białorusi około 470 tysięcy.

Musimy chronić rodzące się na Białorusi społeczeństwo obywatelskie. Z punktu widzenia naszych interesów lepiej jest, jeśli na Białorusi aktywna i obecna jest Unia Europejska, niż Rosja. Powinniśmy zrobić wszytko, co możliwe, aby wesprzeć aresztowanych przez białoruski reżim demonstrantów i dziennikarzy” - powiedział Kosma Złotowski.

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski wzywa władze Białorusi między innymi do zwolnienia aresztowanych więźniów politycznych, zaprzestania używania siły w stosunku do pokojowych demonstracji i nawiązania konstruktywnego dialogu z opozycją.

Europosłowie podkreślają, że obecna sytuacja powinna skutkować zwiększeniem zaangażowania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz kontynowaniem programów edukacyjnych umożliwiających młodym Białorusinom studiowanie w UE.

Parlament Europejski ponownie podkreśla swoje zobowiązanie do działania na rzecz narodu białoruskiego, do wspierania jego demokratycznych aspiracji i inicjatyw oraz do działania na rzecz przyczynienia się do stabilnej, demokratycznej i dostatniej przyszłości Białorusi; przypomina, że poszanowanie podstawowych wolności obywatelskich, praworządności i praw człowieka będzie miało zasadnicze znaczenie dla dalszego kształtowania stosunków między UE a Białorusią” - czytamy w przyjętej rezolucji.

Follow Kosma Złotowski