Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Parlament Europejski na temat wdrażania standardu 5G oraz znaczenia łączności internetowej dla wzrostu gospodarczego w UE

1 czerwca 2017 r.
Udostępnij
Parlament Europejski na temat wdrażania standardu 5G oraz znaczenia łączności internetowej dla wzrostu gospodarczego w UE

W pierwszym dniu odbywającej się w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego europosłowie debatowali na temat znaczenia łączności internetowej dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności w Unii Europejskiej oraz przyszłości sieci komórkowej w standardzie 5G. W dyskusji wzięli udział europosłowie Prawa i Sprawiedliwości: autor opinii Komisji Transportu i Turystyki Kosma Złotowski oraz koordynator Grupy EKR w Komisji Badań, Przemysłu i Energii prof. Zdzisław Krasnodębski.

Kosma Złotowski zaznaczył, że Komisja TRAN przywiązuje ogromną wagę do rozwoju sieci komórkowej w standardzie 5G, która jest kluczowa w procesie budowania bezpiecznego, zintegrowanego i nowoczesnego systemu usług transportowych i turystycznych w Unii Europejskiej.

„Bez zapewnienia powszechnego dostępu do szybkich i stabilnych połączeń internetowych w tym standardzie nie będziemy mogli mówić o rozwoju w takich obszarach jak mobilność autonomiczna, zintegrowany europejski system biletowy czy automatyczne systemy powiadamiana o zdarzeniach drogowych” – mówił europoseł PiS.

Złotowski przestrzegł przed ignorowaniem dysproporcji, jakie występują między różnymi państwami członkowskimi, jeśli chodzi o poziom zaawansowania we wdrażaniu technologii niezbędnych w upowszechnianiu dostępu do sieci w standardzie 5G. „Niestety zauważamy duże różnice w procesie budowy odpowiedniej infrastruktury sieciowej między państwami członkowskimi oraz między poszczególnymi regionami. Szczególnie poszkodowane są tu trudnodostępne regiony górskie oraz regiony peryferyjne” – powiedział autor opinii Komisji Transportu i Turystyki w tej sprawie.

Kosma Złotowski zwracał uwagę na konieczność zwiększenia nakładów na inwestycje w tym obszarze w kolejnej perspektywie budżetowej. „Kolejne wieloletnie ramy finansowe i polityka spójności muszą w większym stopniu uwzględniać potrzeby wszystkich branż, których rozwój zależy dzisiaj od dostępu do szerokopasmowego Internetu” – zakończył swoje wystąpienie europoseł Prawa i Sprawiedliwości.