Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Dlaczego propozycje KE dla sektora transportu pomijają kwestie bezpieczeństwa?

5 października 2017 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Dlaczego propozycje KE dla sektora transportu pomijają kwestie bezpieczeństwa?

W trzecim dniu październikowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad bezpieczeństwem na europejskich drogach w kontekście aktów przemocy wobec kierowców samochodów ciężarowych do jakich dochodziło m.in. w oklicach Calais. W imieniu Grupy EKR głos w dyskusji zabrał europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Europoseł PiS przypomniał, że temat bezpieczeństwa kierowców samochodów ciężarowych był już wielokrotnie omawiany przez Parlament Europejski.

„Tylko w zeszłym roku co najmniej dwa razy apelowaliśmy do Komisji i francuskiego rządu o zdecydowane działania w Calais. Problemu nie udało się do tej pory w pełni rozwiązać, a cenę życia za tą nieskuteczność zapłacił polski kierowca ciężarówki. Kolejny polski kierowca poniósł śmierć w Berlinie, gdy islamski terrorysta kradł jego pojazd żeby dokonać tchórzliwego ataku na bożonarodzeniowy jarmark.” - powiedział Złotowski.

Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości oraz członka Komisji Transportu i Turystyki kwestie bezpieczeństwa kierowców są tylko w niewielkim stopniu uwzględnione w tzw. pakiecie mobilności, który jest sztandarowym projektem KE reformującym sektor transportu drogowego w Unii Europejskiej.

„Czy Pani Komisarz może wskazać gdzie są zlokalizowane te bezpieczne parkingi i hotele, w których kierowcy według Komisji powinni odbierać dzienny odpoczynek? Może warto najpierw takie bezpieczne strefy parkowania zbudować, także dzięki finansowaniu z funduszy europejskich, a dopiero później zmieniać przepisy.” - mówił Kosma Złotowski.

Follow Kosma Złotowski