Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Transport kolejowy musi być bardziej przyjazny dla pasażerów

14 listopada 2018 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Transport kolejowy musi być bardziej przyjazny dla pasażerów

W trzecim dniu obrad listopadowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad sprawozdaniem Komisji Transportu i Turystyki dotyczącym praw pasażerów w ruchu kolejowym. Nowe przepisy zakładają wzmocnienie pozycji pasażerów w sytuacji odwołania lub znacznego opóźnienia pociągu, a także nakładają na operatorów kolejowych nowe obowiązki w zakresie obsługi i likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych podróżujących koleją. W imieniu Grupy EKR w dyskusji wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Kosma Złotowski podkreślił znaczenie kolei, jako ważnego elementu systemu transportu publicznego, który otrzymuje znaczne wsparcie inwestycyjne ze środków europejskich. „Chcemy żeby coraz większa liczba osób wybierała właśnie ten środek lokomocji, ale do tego potrzebny jest nie tylko nowoczesny tabor, ale także istotne zmiany przepisów, które wzmocnią pozycję i prawa pasażerów w ruchu kolejowym.” - powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Złotowski zaznaczył, że raport przyjęty przez Komisję Transportu i Turystyki w znacznym stopniu odpowiada na oczekiwania konsumentów, szczególnie w takich obszarach jak odszkodowania czy obowiązki przewoźnika w przypadku opóźnienia pociągu. Proponowane regulacje zobowiązują przewoźnika między innymi do zwrotu pasażerowi 100 procent ceny biletu w przypadku opóźnienia pociągu wynoszącego 121 minut.

„Nasze jutrzejsze głosowanie ma również ogromne znaczenie dla poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych podróżujących koleją, które dzisiaj napotykają na liczne bariery już na etapie kupna biletu. Problem stanowi także dostęp do asysty przy wsiadaniu do pociągu czy nawet samo uzyskiwanie informacji na dworcach kolejowych. Chcemy zlikwidować te ograniczenia.” - wyjaśnił Kosma Złotowski.

Europoseł PiS zaznaczył, że obawy operatorów, którzy będą ponosili z tytułu zmian dodatkowe koszty są w pełni zrozumiałe i potrzebny jest czas aby przewoźnicy mogli się do nowych obowiązków dostosować. ”Jestem jednak przekonany, że przyjęcie tego sprawozdania pozwoli podnieść jakość usług kolejowych i przyczyni się do przyciągnięcia przez kolej nowych pasażerów, którzy chętniej wybierali do tej pory inne środki transportu.” - podsumował Kosma Złotowski.

Follow Kosma Złotowski