Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Pytanie pisemne do Komisji Europejskiej: wątpliwości dotyczące powiązań Fundacji Otwarty Dialog z Federacją Rosyjską a Rejestr służący przejrzystości

28 marca 2018 r.
Udostępnij
Pytanie pisemne do Komisji Europejskiej: wątpliwości dotyczące powiązań Fundacji Otwarty Dialog z Federacją Rosyjską a Rejestr służący przejrzystości

W celu zapewnienia jak największej przejrzystości i otwartości procesów decyzyjnych w strukturach Unii Europejskiej stworzono Rejestr służący przejrzystości, prowadzony wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. Przedmiotowy rejestr z założenia ma zapewnić odpowiedź na podstawowe pytania, w tym jakie interesy są reprezentowane przez dany podmiot, kto je reprezentuje i jakim dana organizacja dysponuje budżetem.

Organizacje i osoby, w tym zwłaszcza lobbyści, którzy figurują w Rejestrze służącym przejrzystości, mają swobodny dostęp do Parlamentu Europejskiego dzięki stałym przepustkom wydawanym przez Komisję Europejską. Taka przepustka stanowi jednocześnie zaświadczenie, że dana osoba jest godna zaufania. Jedną z osób, która posiada taką przepustkę jest Ludmiła Kozłowska - prezes Fundacji Otwarty Dialog (FOD), założonej w 2009 r. w Polsce. Statutowym celem tej fundacji jest obrona praw człowieka, demokracji i rządów prawa na obszarze postsowieckim, tymczasem coraz częściej pojawiają się doniesienia o niejasnych powiązaniach tejże fundacji z Federacją Rosyjską.

Kosma Złotowski w swojej interpelacji do Komisji Europejskiej zauważa, że choć FOD oficjalnie wspiera demokrację i prawa człowieka, Ludmiła Kozłowska w 2014 roku, czyli już po aneksji Krymu przez Rosję, otrzymała rosyjski paszport. Co więcej FOD oraz jej darczyńcy podejrzani są o związki z Rosją, w tym z podmiotami związanymi z Marynarką Wojenną Federacji Rosyjskiej.

Według europosła PiS wykazane powiązania są niepokojące w kontekście istotnej roli Parlamentu Europejskiego jako instytucji, w której stanowione jest europejskie prawo oraz w której następuje przepływ wrażliwych informacji, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa obywateli państw członkowskich.

Follow Kosma Złotowski