Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Brak reakcji Komisji na wprowadzane przez Austrię ograniczenia dla ruchu ciężarówek

10 grudnia 2021 r.
Udostępnij
Brak reakcji Komisji na wprowadzane przez Austrię ograniczenia dla ruchu ciężarówek

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie braku reakcji Komisji na wprowadzane przez Austrię ograniczenia dla ruchu ciężarówek.

Polski polityk zwrócił uwagę, że polityka Austrii, coraz bardziej utrudnia świadczenie usług transportowych w regionie Tyrolu i wpływa na łańcuchy dostaw w całej UE. „Nocny zakaz jazdy dla pojazdów ciężarowych to, obok odpraw blokowych i zakazów sektorowych, kolejne ograniczenie swobodnego przepływu towarów.” - wylicza Złotowski.

Europoseł zauważył, że skumulowanie całego transportu w ciągu dnia oznacza zwiększony i najczęściej spowolniony ruch a niedawne skrócenie godzin otwarcia przełęczy Brenner dla ciężarówek jeszcze pogorszyło sytuację i doprowadziło do tworzenia się nawet 70-kilometrowych kolejek w Bawarii. „To z kolei prowadzi do efektu odwrotnego niż zamierzony, gdyż sznury powoli jadących ciężarówek generują znacznie większe zatrucie powietrza niż przy całodobowym, ale płynnym ruchu.” - argumentuje polityk PiS i podkreśla, że największymi ofiarami tych przepisów są kierowcy skazani na długie godziny stania w korkach bez dostępu do infrastruktury sanitarnej.

“Na początku miesiąca IRU, ZMPD oraz 11 innych stowarzyszeń przewoźników z UE wysłały do Przewodniczącej KE kolejny list z apelem o wywarcie wpływu na Austrię, aby nie blokowała przejazdu ciężarówek przez Tyrol. Poprzednie pismo z marca tego roku wciąż pozostaje bez odpowiedzi.” - zauważa Kosma Złotowski.

Europoseł chce wiedzieć jakie działania podjęła Komisja dotychczas, aby zmusić Austrię do przestrzegania traktatów i respektowania zasad jednolitego rynku oraz czy zamierza wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia przez Austrię zobowiązaniom państwa członkowskiego.