Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski kandydatem EKR na szefa PE

7 grudnia 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski kandydatem EKR na szefa PE

Dzisiaj grupa EKR w PE wyłoniła swojego kandydata na stanowisko Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego na 2,5 –letnią kadencję. Został nim bydgoski europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Grupa EKR ma swoją tożsamość i dorobek w Parlamencie Europejskim. Jesteśmy dumni z tych osiągnięć i dlatego w wyborach na Przewodniczącego wystawiamy własnego kandydata, którym mam zaszczyt być. Nie udajemy, że mamy szansę łatwo w tym wyścigu wygrać, ale na pewno nie będziemy biernie przyglądać się, jak kierownictwo tej instytucji przykłada rękę do rozpadu Unii Europejskiej. Czasami trzeba podjąć wyzwanie w słusznej sprawie, nawet gdy wydaje się, że liczby są przeciwko nam.

Od wielu miesięcy obserwujemy, jak PE staje się polem bitwy ideologicznej i jak dramatycznie próbuje zwrócić uwagę opinii publicznej, zajmując się atakami na demokratycznie wybrane władze państw członkowskich. Dyskusję na argumenty zastąpiły inwektywy i fake newsy – chcemy, żeby to się zmieniło. Parlament Europejski jako jedyna instytucja wybierana bezpośrednio przez obywateli UE powinien zająć się walką o sprawy naprawdę dla Europejczyków ważne - usprawnianiem działania jednolitego rynku, walką z kryzysem migracyjnym i galopującymi cenami energii. To są te tematy, które powinny na stałe wrócić do naszej agendy i zajmować tam kluczowe miejsce.

Wiem, że w wielu grupach politycznych narasta frustracja i sprzeciw wobec kierunku w jakim podąża obecne kierownictwo Parlamentu Europejskiego. Słyszę to w wielu prywatnych rozmowach przy okazji tematów, nad którymi pracuję. Wybory na Przewodniczącego to okazja, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec przedkładania ideologii nad rzeczywiste problemy Europy. Chcę być kandydatem nie tylko Grupy EKR, ale także tych wszystkich europosłów, którzy chcą zmiany tej destrukcyjnej dla UE polityki" – skomentował swoją nominację Kosma Złotowski.

Europarlamentarzyści będą wybierali Przewodniczącego podczas styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu.

Kosma Złotowski to polski polityk urodzony w 1964 w Bydgoszczy. Posiada tytuł magistra polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz MBA na Dominican University w Chicago.

Działalność polityczną rozpoczął w 1990 roku, wstępując do Porozumienia Centrum. W 1994 został wybrany prezydentem Bydgoszczy. Od 2002 roku związany z partią Prawo i Sprawiedliwość. W swojej karierze był dwukrotnie posłem na Sejm RP. W 2005 roku został wybrany do Senatu RP. Od 2014 roku jest posłem do Parlamentu Europejskiego. W obecnej kadencji zasiada w Komisji Transportu i Turystyki, Komisji Petycji oraz Komisji Specjalnej ds. Sztucznej Inteligencji w Erze Cyfrowej. W Grupie EKR pełni funkcję współskarbnika.

W swojej pracy skupia się na sprawach ważnych dla polskich konsumentów i przedsiębiorców. W poprzedniej kadencji był rzecznikiem EKR w walce o prawa firm transportowych z Europy Środkowo-Wschodniej podczas prac nad Pakietem Mobilności. Między innymi dzięki jego staraniom udało się złagodzić najbardziej szkodliwe przepisy i zapewnić dodatkowy okres przejściowy na wdrożenie nowych regulacji.

W obecnej kadencji Parlamentu nadal działa na rzecz pracowników delegowanych i wzmacniania swobody świadczenia usług w UE. Jest autorem raportu na temat zwalczania barier pozataryfowych i pozapodatkowych na jednolitym rynku oraz inicjatorem rezolucji w sprawie bezpieczeństwa parkingów dla ciężarówek w UE. Ponadto, wraz z europosłanką Anną Fotygą, był współinicjatorem rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie pozostałości broni chemicznej w Morzu Bałtyckim, która skutecznie zaangażowała Komisję Europejską w walkę z tym zagrożeniem.

Prywatnie mąż i ojciec dwóch dorosłych córek, miłośnik włoskiego wina, hiszpańskiej szynki, brytyjskich i niemieckich samochodów, ale przede wszystkim zakochany w Polsce i swojej małej ojczyźnie reprezentant Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego w Parlamencie Europejskim.