Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: W Bydgoszczy powinien powstać port multimodalny

13 lutego 2019 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: W Bydgoszczy powinien powstać port multimodalny

W trakcie lutowej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował nad przyszłością planu działań Komisji Europejskiej na rzecz pobudzenia transportu śródlądowego - NAIADES. To kompleksowa strategia rozwoju tego środka transportu, która ma przyczynić się do stworzenia stabilnych długoterminowych ram dla inwestycji w żeglugę śródlądową. W dyskusji w imieniu grupy EKR wziął udział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski.

Europoseł PiS podkreślił, że przyszłość i konkurencyjność żeglugi śródlądowej w Unii Europejskiej zależy przede wszystkim od wysokości środków, jakie zostaną w najbliższych latach przeznaczone na inwestycje.

„Potrzebujemy nowoczesnej infrastruktury, która będzie łączyła potencjał żeglugi śródlądowej oraz innych środków transportu. Przyszłość to multimodalność, a zwłaszcza porty i terminale przeładunkowe, gdzie towary transportowane drogami wodnymi będą mogły być odbierane i transportowane dalej drogami czy koleją.” - powiedział Złotowski.

Kosma Złotowski zaznaczył, że tego rodzaju inwestycje wymagają współpracy władz krajowych i sektora prywatnego oraz właściwego wsparcia ze środków europejskich.

„Chciałbym, aby jeden z takich multimodalnych terminali powstał w Bydgoszczy, która znajduje na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70 a także w najbliższym sąsiedztwie korytarzy Bałtyk - Adriatyk oraz Morze Północne - Bałtyk.” - powiedział Kosma Złotowsk

W opinii europosła Prawa i Sprawiedliwości Komisja powinna zapewnić odpowiednie finansowanie dla kontynuacji projektu NAIADES po to by realizować tego rodzaju nowoczesne i ambitne projekty.

„Transport śródlądowy zasługuje na więcej uwagi z naszej strony, kolejna perspektywa budżetowa jest doskonałą okazją aby znalazło się także na ten cel więcej pieniędzy dla państw członkowskich.” - zakończył Złotowski.